Geri Dön
EkonomiSGK’nın borç yapılandırmasında son tarih 31 Ağustos

SGK’nın borç yapılandırmasında son tarih 31 Ağustos

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı İsmail Yılmaz, yeni yapılandırma kanunu ile kurum alacaklarının tamamının gecikme zammı ve gecikme faizlerinin silineceğini bildirdi.

SGK’nın borç yapılandırmasında son tarih 31 Ağustos

EKONOMİ SERVİSİ - Yılmaz, başkanlık binasında düzenlediği basın toplantısında, 9 Haziran 2021’de yürürlüğe giren 7326 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun kapsamında yapılandırma kapsamına giren sigorta prim borçlarının tahsiline ilişkin detayları paylaştı.

Yılmaz, yapılandırmanın kapsamında, “sigorta primi, genel sağlık sigortası primi, işsizlik sigortası primi, idari para cezaları, iş kazası ve meslek hastalığı, malullük ve vazife malullüğü sonucunda doğan rücu alacakları, 4/B (Bağ-Kur) sigortalılarının daha önce durdurulan hizmet sürelerinin ihyası halinde doğan alacaklar, yersiz ödenen gelir ve aylıklardan doğan alacaklar”ın olduğunu belirtti.

Yılmaz, işverenlerin “e-Sigorta” yoluyla kurumca verilen şifreler üzerinden yapılandırma başvurusunda bulunabileceklerini, 4/B sigortalıları ile primini kendi ödeyen ek-5 ve ek-6 sigortalıların ise “e-Devlet” üzerinden başvurabileceklerini aktararak, “Yapılandırma için son başvuru tarihimiz 31 Ağustos 2021. İhya için 1 Kasım 2021, gelir testi için 30 Kasım 2021. İlk taksit için son ödeme süremiz 1 Kasım 2021” diye konuştu.

Yİ-ÜFE ile güncelleme

Yılmaz, yapılandırmanın sağlayacağı avantajlara ilişkin de bilgi vererek, şunları söyledi:

“Daha önceki yapılandırmalarda olduğu gibi 7326 sayılı yapılandırmada da kurum alacaklarımızın tamamının gecikme zammı ve gecikme faizleri siliniyor. Bunun yerine Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksleriyle (Yİ-ÜFE) güncellenen tutarlar ödenecek. Bu ödenecek tutarın peşin ödenmesi halinde Yİ-ÜFE’nin yüzde 90’ı silinecek. İki taksit ödenmesi halinde yüzde 50’si silinecek. İdari para cezalarımızın borç aslının yüzde 50’si silinecek. Bu kalan tutarlar Yİ-ÜFE ile güncellenecek.”

‘İşten çıkarmalar aynı seyirde’

Yılmaz, temmuz ayı itibarıyla işten çıkarma yasağının sona ermesiyle işten çıkarılan işçi sayılarına ilişkin soruya şu yanıtı verdi:

“Verilerde değişen bir durumun olmadığını, bilakis sigortalı sayılarımızda bir önceki döneme göre bir artışın olduğunu da görüyoruz. Yani fesih kısıtının sonlanmasıyla birlikte ciddi anlamda bir beklenti vardı, ‘sigortalı sayılarında, çıkışlarda artış olacak’ diye ilk verilerimiz henüz netleşmedi ama geçmiş yıllarla eş değer şekilde seyrediyor. Bunu ülkemiz açısından pozitif olarak değerlendiriyoruz. Her dönemde işe giriş ve işten çıkış olur, bizim hareketli bir alanımız vardır. Geçmiş aylarla baktığımızda aynı seyirde devam ediyor, yani olağanüstü bir durum söz konusu değil. Bir farklı işten çıkış söz konusu değil. Elbette belli gruplar işten çıkmış, belli gruplar işe girmiştir ama toplamına baktığımızda sigortalı sayılarımızda bir artış olacağını öngörüyoruz. Artış var zaten.”

 

 

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Arda Türkmen ve Melodi Erbirliler'in düğününde panik anları! Gelinliğin üzerine maytap düştüÜnlü şef Arda Türkmen, bir süredir birlikte olduğu fenomen Melodi Erbirliler ile dün akşam görkemli bir törenle dünyaevine girdi. Gelin ve damadın maytapla karşılandığı anlarda talihsiz bir olay yaşadı. Elindeki maytabı düşüren fenomen Sibil Çetinkaya, gelinlik yanmadan maytabı aldı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler