Geri Dön

Son dakika: Asgari ücrette zam pazarlığı bu hafta başlıyor! Yeni asgari ücret ne kadar olacak?

Milyonlarca çalışanı yakından ilgilendiren Asgari ücret zam pazarlığında görüşmeler her yılı olduğu gibi bu yılda Aralık ayında başlıyor. Zam pazarlığı kapsamında ilk toplantı 4 Aralık'ta gerçekleştirilecek. 2021 yılında uygulanacak olan yeni asgari ücrete yapılacak olan zam oranı aynı zamanda asgari geçim indirimi AGİ'yi de etkileyecek. Peki Yeni asgari ücret neye göre belirlenecek, zam pazarlığında hangi maddeler dikkate alınacak?

Son dakika: Asgari ücrette zam pazarlığı bu hafta başlıyor! Yeni asgari ücret ne kadar olacak?

Asgari ücrette zam pazarlığı 4 Aralık Cuma günü gerçekleştirilecek olan ilk toplantı ile başlayacak. Toplantıda yeni asgari ücret zam pazarlığında ele alınacak maddeler ve pazarlık konusunda nelerin öne çıkacağı gibi hususlarda toplantı öncesinde netleşmeye başladı. Bu kapsamda yeni asgari ücretin belirlenmesi kapsamında 4 Aralık'ta gerçekleştirilecek olan ilk toplantıya Asgari ücretle çalışan beşer işçi, işveren ve devlet temsilcileri olmak üzere 15 kişiden oluşan bir komisyonca belirlenecek. Peki 2021 yılında Asgari ücret kaç TL olacak? Asgari ücrete enflasyon oranında mı zam yapılacak? İşte detaylar...

Asgari ücret, kanun gereği beşer işçi, işveren ve devlet temsilcisi olmak üzere, 15 kişiden oluşan komisyonca belirlenecek. Masaya işveren tarafını temsilen Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), işçi tarafını temsilen Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) oturacak. Bakanlık'ta yapılacak ilk toplantının ardından komisyon, işçi ve işverenin ev sahipliğinde de birer toplantı daha gerçekleştirecek.

Dördüncü toplantı ise yine aralık sonunda Bakanlık'ta yapacak. En az 10 üyenin katılımı yeterli olacak ve oy çokluğuyla karar alacak. Oyların eşitliği durumunda, başkanın bulunduğu tarafın "çoğunluğu sağladığı" kabul edilecek.

ASGARİ ÜCRETTE MUHTEMEL ARTIŞ TAHMİNLERİ

Bu yıl brüt 2 bin 943 lira, net 2 bin 324 lira olan asgari ücrette muhtemel artış senaryoları şöyle: Merkez Bankası, 2020 yılı enflasyon tahminini yüzde 12,1 olarak revize etti. Buna göre artış yapılırsa; brüt 3 bin 299 lira 10 kuruş, net 2 bin 605 lira 98 kuruş olacak.

Artış oranının geçen yılki gibi yüzde 15 olması hâlinde, brüt asgari ücret 3 bin 384 lira 45 kuruş, net asgari ücret 2 bin 673 lira 40 kuruş olarak hesaplanacak.

Merkez Bankasının 2020 yılı enflasyon tahminine 3 puan refah payı eklenirse; brüt asgari ücret 3 bin 387 lira 39 kuruş, net asgari ücret 2 bin 675 lira 72 kuruş olacak.

4 puan refah payı uygulanırsa; brüt 3 bin 416 lira 82 kuruş, net 2 bin 698 lira 97 kuruş olarak hesaplanacak.

4 puan refah payı uygulanırsa; brüt 3 bin 416 lira 82 kuruş, net 2 bin 698 lira 97 kuruş olarak hesaplanacak.

MEVCUT ASGARİ ÜCRET NET 2 BİN 324 LİRA

Asgari ücret, halen bekar bir işçi için aylık brüt 2 bin 943 lira, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 2 bin 324 lira 71 kuruş olarak uygulanıyor.

Apartman görevlileri için ise normal işçilerden farklı olarak gelir ve damga vergileri kesilmediği için net 2 bin 501 lira 55 kuruş olarak hesaplanıyor.

Asgari ücretin işverene toplam maliyeti, bir işçi için 3 bin 458 lira. Bunun 2 bin 943 lirasını brüt asgari ücret, 456 lira 17 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 58 lira 86 kuruşunu işveren işsizlik sigorta fonu oluşturuyor.

 

Genç kızın Paris'ten gelip girdiği burun ameliyatı sonrası öldüğü iddiasıParis'ten gelip İstanbul'da özel bir hastanede girdiği burun ameliyatında anestezi sırasında fenalaşan genç kızın, 40 gün yoğun bakımda tedavi gördükten sonra hayatını kaybettiği iddia edildi. Genç kızın ailesi, durumdan sorumlu tuttukları hastaneden şikâyetçi oldu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber