Geri Dön

Son dakika: OPEC'ten flaş 'petrol' kararı! 2021 Ocak ayında...

Gelen son dakika haberine göre; Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC), gelecek yıl ocak ayı için günlük petrol üretimini 500 bin varil artırma kararı aldı. Öte yandan Kazakistan OPEC ülkelerinin ocak ayında üretimi günlük 500 bin varil artırma kararını teyit etti.

Son dakika: OPEC'ten flaş 'petrol' kararı! 2021 Ocak ayında...

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ile OPEC dışı bazı petrol üreticisi ülkelerden oluşan OPEC grubu, ocak ayı için günlük petrol üretimini 500 bin varil artırma kararı aldı.

OPEC üyesi 23 ülkenin enerji ve petrol bakanlarının, videokonferans yöntemiyle bir araya geldiği 12. Bakanlar Toplantısı sona erdi.

Toplantı sonrasında OPEC'ten yapılan açıklamada, OPEC ülkelerinin ocak ayı için petrol üretim kesintisini günlük 500 bin varil azaltacağı ifade edildi. Böylece, mevcut durumda uygulanan günlük 7,7 milyon varillik üretim kesintisi 7,2 milyon varile düşürüldü.

Açıklamada, OPEC ülkelerinin bakanlarının piyasa koşullarını değerlendirmek üzere gelecek ay itibarıyla her ay düzenli olarak toplanacağı ve üretim artışının günlük 500 bin varili geçmeyecek şekilde belirleneceği kaydedildi.

Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak, toplantının ardından yaptığı konuşmada, her ayın başında toplantı yapılması konusunda anlaşıldığını vurgulayarak, ocak, şubat ve mart aylarında yapılan görüşmelerde bir sonraki üretim düzenlemesine karar verileceğini ifade etti.

Novak, bu durumun aylık talebe daha kesin ve doğru yanıt verme imkanı sunduğunu anlattı.

KAZAKİSTAN OPEC ÜLKELERİNİN OCAK AYINDA ÜRETİMİ GÜNLÜK 500 BİN VARİL ARTIRMA KARARINI TEYİT ETTİ

Kazakistan, OPEC ülkeleri ile 2021 yılına ilişkin petrol üretim düzeyinde anlaştığını duyurdu.

Kazakistan Enerji Bakanlığından yapılan açıklamada, Bakan Nurlan Nogayev'in videokonferans yoluyla düzenlenen OPE? ham petrol üreticisi ülkelerin enerji bakanları toplantısına katıldığı belirtildi.

Açıklamada, OPEC ülkelerinin ocak ayında üretimi günlük 500 bin varil artırma kararı aldıkları ve bundan sonra aylık toplantılar yapma konusunda anlaştıkları bildirildi.

2016'dan itibaren OPEC ülkesi olan Kazakistan, 30 milyar varil petrol rezervi ile dünyada 11. sırada yer alıyor.

OPEC anlaşması

Nisanda varılan anlaşma uyarınca, üretim kesintisini 1 Temmuz-31 Aralık dönemi için günlük 7,7 milyon varile düşürme kararı alan OPEC grubu, söz konusu üretim kesintisini salgının oluşturduğu belirsizliğin de etkisiyle bir ay gecikmeli olarak 1 Ağustos'tan itibaren uygulamaya koymuştu.

Söz konusu anlaşmaya göre, 1 Ocak 2021 itibarıyla kesinti miktarının günlük 2 milyon varil azaltılması gerekiyordu.

Kocaeli'nde kaybolan doktorun son görüntüleri ortaya çıktıKocaeli’de 2 gündür kendisinden haber alınamayan doktorun, evinden çıktıktan sonra marketten alışveriş yaptığı anların güvenlik kamerası görüntüleri ortaya çıktı. Bölgede yapılan arama çalışmaları ise sonlandırıldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber