Ekonomi SunExpress 28 yeni rotaya uçacak

SunExpress 28 yeni rotaya uçacak

13.03.2024 - 12:51 | Son Güncellenme:

2023 yılında 1,8 milyar Euro gelir elde eden Türk Hava Yolları ve Lufthansa’nın ortak kuruluşu SunExpress Hava Yolları, 2024 yılı yaz sezonunda 28 yeni noktaya uçacak. Havayolu şirketi bu sene 15 milyon yolcuya hizmet vermeyi hedefliyor.

SunExpress 28 yeni rotaya uçacak

2024 yılı yaz sezonunda uçuş ağında rekor büyüme hedeflediklerini ifade eden SunExpress CEO'su Max Kownatzki, İstanbul Havalimanı'nda basın mensuplarıyla bir araya geldi. Yaz sezonu ile ilgili çalışmalar hakkında bilgi veren Kownatzki, “Türkiye, bu yıl da seyahat severlerin aklındaki ilk ülkelerden biri olmaya devam ediyor. 2023’te gördüğümüz yüksek talep, bu yılki rezervasyon rakamlarına da yansıyor. Türkiye, sunduğu geniş aktivite yelpazesi, farklı deneyim olanakları ve fiyat-performans oranı ile ideal bir seyahat destinasyonu olarak fark yaratıyor. Şirket olarak, Türkiye’ye direkt seferlerimizi daha da genişlettik. Türkiye turizm pazarı büyümeye hazırlanırken Türkiye’nin turizm elçisi olarak biz de üzerimize düşeni yapıyoruz” dedi.

Haberin Devamı

2024 YILINDA 15 MİLYON YOLCU

2023 yılında 12,6 milyon yolcuya hizmet veren SunExpress, bu yıl 15 milyon yolcu taşımayı hedefliyor. Türkiye’yi yıl boyunca ziyaret edilen bir destinasyon haline getirmeye kararlı olduklarını belirten Kownatzki, “Türkiye’nin 60 milyon turist hedefine ulaşmasına katkı sağlamayı sürdürüyoruz. Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı ile birlikte Türkiye turizmini yurt dışında tanıtmak ve Türkiye’yi macera, spor ve dinlenmenin yanı sıra tarih ve kültürü birleştiren çok yönlü bir seyahat rotası olarak öne çıkarmak için çabalarımızı sürdürüyoruz” diye konuştu.

2035’TE FİLODAKİ UÇAK SAYISI 166 OLACAK

SunExpress, geçtiğimiz yıl şirket tarihindeki en büyük uçak siparişini verdi. Halihazırda 77 adet Boeing 737 uçağı ile hizmet veren havayolu, 2035 yılına kadar filosundaki uçak sayısını 166’ya yükseltecek. Havayolu şirketi büyüme stratejisi doğrultusunda 2025 yılı sonuna kadar kokpit, kabin, hat bakım, yer hizmetleri ve genel müdürlük pozisyonları olmak üzere yaklaşık bin 300 kişiyi istihdam etmeyi planlıyor.

Haberin Devamı

YENİ ROTALAR

2024 yılında 15 milyon yolcuya hizmet vermeyi hedefleyen SunExpress, Antalya, İzmir ve Anadolu'nun birçok noktasından uçuşlara başlayacak. Havayolu şirketi yaz sezonunda, Antalya Havalimanı'ndan Graz, Saraybosna, Leeds, Milan, Londra Stansted, Kuveyt, Bükreş, Kahire; Dalaman Havalimanı'ndan Edinburgh, Viyana, Nürnberg; İzmir Adnan Menderes Havalimanı'ndan Saraybosna, Varşova, Priştine, Madrid, Tiran, Roma, Prag; Trabzon-Kuveyt, Gaziantep-Londra, Samsun-Münih, Adana-Londra, Malatya-Frankfurt, Malatya-Düsseldorf, Kayseri-Berlin, Diyarbakır-Berlin, Gaziantep-Münih ve Samsun-Köln seferlerine başlayacak.