Geri Dön
EkonomiTEKNOFEST kapılarını açtı

TEKNOFEST kapılarını açtı

Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST başladı.

TEKNOFEST kapılarını açtı

EKONOMİ SERVİSİ - Festivalde Türkiye’nin savunma sanayi araçları sahne alacak, birçok yarışma ve etkinlik düzenlenecek. Festival 26 Eylül pazar günü sona erecek. Festivale ilk günden ilginin yoğun olduğu görüldü. Çok sayıda öğrenci ve teknoloji meraklısı Atatürk Havalimanına geldi. TEKNOFEST, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yürütücülüğünde, Türkiye’nin önde gelen teknoloji şirketleri, kamu kurumları, medya kuruluşları ve üniversitelerin de aralarında bulunduğu 74 paydaşın destekleriyle düzenlenen festivale 45 bin takımda 200 binden fazla öğrenci başvurdu. İlk yıl 20 bin, ikinci yıl 50 bin, üçüncü yıl 100 bin kişinin katıldığı ve 4’üncüsü düzenlenen festivale bu sene de rekor katılım bekleniyor.

TEKNOFEST kapılarını açtı

Destek ve ödüller

TEKNOFEST’te Akıncı ve Aksungur insansız hava araçları, Gökbey ve Atak helikopteri, Bayraktar TB2 ve Hürkuş gibi yerli ve milli imkanlarla üretilen savunma sanayi araçları boy gösteriyor. Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nun (TOGG) otomobili de bu sene TEKNOFEST’te yerini aldı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, açılış töreninde yaptığı konuşmada, TEKNOFEST’te yarışmacıların roketten otonom sistemlere, yapay zekadan su altı sistemlerine 35 farklı alanda hünerlerini sergilediğini belirterek, “Bu sene ön eleme aşamasını geçen gençlerimize 7 milyon liranın üzerinde malzeme desteği sağladık. Dereceye giren takımlarımıza 5 milyon liranın üzerinde ödüller takdim edeceğiz” dedi.

T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı ve TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar dünyayı ileriye taşıyan cesur yeni fikirlerin, yeni icatların, ufacık girişimlerden ve bu girişimleri kuran gençlerden çıktığına vurgularken Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir de TEKNOFEST’in büyük bir potansiyeli harekete geçirdiğini ifade etti.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Şans eseri yaralanın olmadığı kaza, güvenlik kamerasına yansıdıAydın'ın Söke ilçesinde kontrolden çıkan midibüs, park halindeki bir otomobile ardından bir apartmana çarparak durdu.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler