Geri Dön

Teknofest’e geri sayım

Bu yıl ikincisi düzenlenecek olan Türkiye’nin ilk ve tek havacılık, uzay ve  teknoloji festivali olan Teknofest yarın başlıyor. Türkiye Teknoloji Takımı (T3) Vakfı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı öncülüğünde düzenlenen festival, 17 - 22 Eylül arasında Atatürk Havalimanı’nda yapılacak.

Teknofest’e geri sayım

1 milyon kişinin ziyaret etmesi beklenen festivalde hem yeni teknolojiler sergilenecek hem de savaşan İHA’lardan, insansız su altı sistemlerine kadar 19 yarışma düzenleniyor. Yarışmalara, 122 ülke ve Türkiye’nin 81 ilinden toplam 17 bin 373 takım ve 50 bin yarışmacı başvurdu. Yarışmaların finallerinde 2 bin  takım ve 10 bin finalist mücadele edecek. Yarışmalarda dereceye girenlere 3  milyon liradan fazla ödül verilecek.

Gözler uçan arabada

İnsansız hava aracı teknolojilerine yönelik çalışmalar yürüten Baykar, festival kapsamında kurulacak stantta, merakla beklenen projelerde gelinen aşamayı gözler önüne serecek. Baykar, Bayraktar Akıncı Taarruzi İnsansız Hava Aracı (TİHA) ve Cezeri Uçan Araba’yı ilk kez TEKNOFEST’te sergileyecek. Kentsel hava taşımacılığında köklü değişiklik yapması öngörülen Uçan Araba, sağlık sektörü ve askeri alanda lojistik destek faaliyetlerine yeni bir boyut kazandıracak. Cezeri, yolcu ve kargo taşımacılığında  aktif olarak rol alacak şekilde de tasarlanıyor.

Seyir hızı saatte 100 kilometre, azami uçuş irtifası 2 bin metre olan  Cezeri, yaklaşık 1 saat havada kalacak, 70-80 kilometre menzile erişebilecek.

Teknofest’e geri sayım

TÜBİTAK da hazır

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), geliştirdiği çözüm ve teknolojilerle TEKNOFEST’te ziyaretçilerle buluşacak.

Otonom araç teknolojileri alanında, özgün tasarım, algoritma ve raporlama hususlarında yetkinlik kazanmaya teşvik etmek amacıyla düzenlenecek TEKNOFEST Robotaksi Binek Otonom Araç Yarışları da TÜBİTAK desteğiyle yapılacak.

Rus Su-35 prova yaptı

TEKNOFEST’te sergilenmek üzere Türkiye’ye gelen Rus Su-35 savaş uçağı, festival öncesi uçuş provası yaptı. Atatürk Havalimanı’nda bulunduğu hangar bölümünden taksi moduyla piste gelen Su-35, İstanbul semalarında uçuş gösterisi gerçekleştirdi. Yaklaşık 15 dakika havada kalan savaş uçağı, gökyüzünde çeşitli manevralar yaptı. Bir diğer Rus uçağı Be-200 amfibi yangın söndürme uçağı ise havada yangın söndürme tatbikatı yaptı.

 

 

Bebek gibi bakılıyor tek tek el masajıyla yumurtaları alınıyorAntalya’da bulunan alabalık tesisinde alabalık üretimi için sağım işlemine başladı. Balıklardan alınan havyarlar kuluçkaya yatırıldı. Yılda ortalama bir milyon 500 bin ile 2 milyon adet alabalık üretimi gerçekleştirilen alabalık çiftliğinde, alabalıkların sağımı ve yumurta dölleme işlemi el masajıyla yapılıyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber