Geri Dön
EkonomiTemiz enerji için yılda 4.4 trilyon $

Temiz enerji için yılda 4.4 trilyon $

İklim değişikliğiyle mücadele kapsamında 2021-2050 arasında yapılması gereken temiz enerji yatırımlarının yıllık bazda 4.4 trilyon dolar olması öngörülüyor.

Temiz enerji için yılda 4.4 trilyon $

Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı (IRENA) raporlarından derlenen bilgilere göre, fosil kaynaklı yakıtların kullanımını azaltmanın amaçlandığı enerji dönüşümü yatırımlarında enerji verimliliği yanında, yenilenebilir enerjiden elektrik üretimi ve bu kaynakların doğrudan kullanımı, elektrik ve altyapı, inovasyon, karbon yakalama, döngüsel ekonomi ve nükleer enerji gibi yatırım alanları yer alıyor. 2021-2050 yıllarını kapsayan dönemde her yıl enerji yatırımlarının 4.4 trilyon dolara ulaşması beklenirken en fazla yatırımın yüzde 34’le enerji verimliliği alanında olması öngörülüyor. İklim değişikliğiyle mücadele kapsamında küresel sıcaklık artışının 1.5 santigrat derece ile sınırlandırılması amacıyla 2021-2050 yıllarında yapılması gereken temiz enerji yatırımları 131 trilyon dolar olarak hesaplanıyor.

Enerji teknolojilerine yapılan yatırımların her 1 milyon dolar karşılığında sağladığı istihdam imkanının fosil kaynak alanlarına olan yatırımlara göre üç kat daha fazla olduğu ifade ediliyor. Enerji dönüşümünde en fazla istihdam yaratması beklenen alanların başında yenilenebilir enerji, elektrik şebekesi, enerji şebekesi sistem esnekliği ve enerji verimliliği gibi alanlar yer alıyor.

Bu sektörlerde, 2021-2023 döneminde yıllık temiz enerji yatırımlarının 2 trilyon dolar seviyesinde olması beklenirken 2023’e kadar mevcut istihdama 5.5 milyon istihdam kapasitesi ekleneceği öngörülüyor. Dünya genelinde yenilenebilir enerji sektörü 11.5 milyon kişiye istihdam sağlıyor.

 

Elazığ'da düğün minibüsü park halindeki kamyona çarptı! Ölüler ver yaralılar varElazığ'da düğüne gidenleri taşıyan minibüsün park halindeki kamyona çarpması sonucu 3 kişi öldü, 12 kişi yaralandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler