Geri Dön
Ekonomi‘TL değerlensin, enflasyon düşsün, sonra faiz insin’

‘TL değerlensin, enflasyon düşsün, sonra faiz insin’

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Tuncay Özilhan, “Yaygın aşılamada mesafe katetmiş ülkelerde normal yaşama dönüş başladı.

‘TL değerlensin, enflasyon düşsün, sonra faiz insin’

Ülkemizde de kısıtlamalar ve kapanmalar kaldırılıyor. Bu hepimize çok iyi geldi” dedi. Özilhan, çevrim içi gerçekleştirilen TÜSİAD Yüksek İstişare Kurulu (YİK) Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, salgının tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de ivme kaybetmesinin sevindirici olduğunu ifade etti. Yaygın aşılamada mesafe katetmiş ülkelerde normal yaşama dönüşün başladığını anımsatan Özilhan, “Ülkemizde de kısıtlamalar ve kapanmalar kaldırılıyor. Bu hepimize çok iyi geldi. Çünkü pandemi koşulları moralimizi bozmuştu, daha umutsuz, daha endişeli, daha kaygılı olmuştuk” dedi.

Büyüme performansı

Tuncay Özilhan, Türkiye’nin salgın karşısında izlenen parasal genişleme ve kredi genişlemesi sayesinde 2020’de ve bu senenin ilk çeyreğinde iyi bir büyüme performansı gösterdiğini ancak bu büyümenin istihdam oluşturmadığını söyledi. Özilhan, PMI endekslerinin Türkiye için yavaşlama sinyalleri verdiğini ve kredi artış oranları ile Reel Kesim Güven Endeksi’nin de aynı eğilime işaret ettiğini kaydetti.

Dış politikanın uzun vadeli ve istikrarlı bir çizgiye oturması ve liberal küresel sistem yönünde seyretmesinin risk primini düşürerek faiz-kur kapanına düşülmesini engelleyebileceğini savunan Özilhan, “Bu sayede TL’nin değerinde önümüzdeki aylarda yükselme ve enflasyonda bir miktar gevşeme umudumuz olduğunu düşünüyoruz ki faiz indiriminin ondan sonra gelmesi, düşünülmesi gerekiyor” şeklinde sözlerini tamamladı.

CNN TÜRK muhabiri Mustafa Berber yangındaki son durumu anlattıCNN TÜRK muhabiri Mustafa Berber , Kemerköy Termik Santrali çevresindeki yangına dair "Rüzgar biraz daha şiddetini yitirdi. Bu da sevindirici bir haber. Alevlerin daha hızlı kontrol altına alınması umuluyor" ifadelerini kullandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler