Geri Dön
EkonomiTürk müteahhitler yurt dışında ‘işi büyüttü’

Türk müteahhitler yurt dışında ‘işi büyüttü’

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB), Türk müteahhitlerin bu yılın ekim ayı sonu itibarıyla yurt dışında aldıkları 196 yeni projeyle 20.3 milyar dolarlık iş üstlendiklerini, böylelikle Birliğin bu yıl için 20 milyar dolar olarak belirlediği hedefin 10 ayda aşıldığını bildirdi.

Türk müteahhitler yurt dışında ‘işi büyüttü’

Türk müteahhitler, 103 milyon doları aşkın ortalama proje bedeli ile de tüm zamanların en yüksek ortalama proje bedeline ulaştı. Ortalama proje bedeli en son 2015 yılında 83 milyon dolara kadar yükselmiş, geçen süreçte bu rakamın yarısına kadar düşmüştü. Ticaret Bakanlığı verilerine göre, Türk müteahhitler, 1972’den 2021 Ekim ayı sonuna kadar toplam 130 ülkede 442.2 milyar dolar değerinde 10 bin 890 proje üstlendi.

TMB Başkanı Erdal Eren, müteahhitlerimizin dünyada giderek daha büyük işlere imza attığını, sektör için en büyük pazar olan Rusya’da 10 ayda üstlenilen yaklaşık 7 milyar dolarlık proje bedelinin de bir rekor olduğunu, petrol fiyatlarında son dönemdeki artışın sektörün öne çıkan pazarlarını canlandırmaya başladığını ifade etti. Eren, “Yurt dışında Türk iş gücü istihdamının artırılmasının üzerine hassasiyetle eğiliyoruz” dedi.