Geri Dön
EkonomiTürk-Özbek girişimcilerden ticari iş birliği

Türk-Özbek girişimcilerden ticari iş birliği

Türkiye ve Özbekistan arasında ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi, yatırım projelerinin hayata geçirilmesi amacıyla Özbekistan Cumhuriyeti Sirdarya Belediyesi temsilcileri, İzmir ve İstanbul'a çalışma ziyareti gerçekleştirdi.

Türk-Özbek girişimcilerden ticari iş birliği

İzmir’de özel bir gıda şirketini ziyarette bulunan Özbek temsilciler, tarımsal tahıllardan yağ ve un üretimi alanında yeni bir ortak girişim kurulması konusunda görüşmeler gerçekleştirdi. Yapılan müzakereler sonrası iş birliğinin geliştirilmesi amacıyla anlaşmalar imzalandı. Anlaşma kapsamında, İzmir’de faaliyet gösteren şirketin tarımsal çalışmaları Özbekistan’ın Sirdarya ilinde uygulanacak.

TÜRK-ÖZBEK GİRİŞİMCİLER İÇİN İŞ ORTAMI YARATILMASI İÇİN ÇALIŞMALAR YÜRÜTÜLÜYOR

Türkiye ve Özbekistan Cumhurbaşkanlarının öncülüğünde, iki ülke arasındaki dostane ilişkilerin güçlendirilmesi, ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi, yatırım projelerinin hayata geçirilmesi ve Türk-Özbek girişimciler için iş ortamı yaratılması için çalışmalar yürütülüyor.

Görüşmelerde Özbek temsilciler, Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Miramanoviç Mirziyoyev önderliğinde, ülkedeki ekonomik projelerin geliştirildiğine, yabancı yatırımcıların özgürce faaliyet göstermesi için fırsatlar tanındığına ve girişimcilerin haklarının korunmasına yönelik yasal çerçevenin iyileştirilmesi için yapılan olumlu çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

Özbek heyeti, toplantı organizasyonu desteği için Türk girişimcilere teşekkür ederek, Özbekistan'ın tarihini, kültürünü ve geleneklerini yansıtan çeşitli hediyelik eşyalar takdim etti.