Geri Dön
EkonomiTürkiye konut fiyatları artışında 6. sırada

Türkiye konut fiyatları artışında 6. sırada

Türkiye’nin Hong-Kong, Ukrayna, Filipinler, Yeni Zelanda ve Kolombiya’dan sonra konut fiyatlarının en fazla arttığı ülke olduğu belirtildi.

Türkiye konut fiyatları artışında 6. sırada

IMF Finance and Development Magazine’de yayınlanan bir makalede küresel konut fiyatlarının yavaş yavaş yükselmekte olduğu belirtilerek, “Konut piyasası toparlanıyor, fakat birçok ülkede gayrimenkul hâlâ aşırı değerli.” denildi.

İLK SIRADA KİM VAR?

Makalede, 2013’ün ikinci çeyreği itibarıyla konut fiyatlarında yıllık artış sıralamasında Hong Kong yüzde 15 ile ilk sırada yer aldı. Ukrayna yüzde 12, Filipinler ise yüzde 10 ile üçüncü sırada yer aldı.

Bu ülkeleri Yeni Zelanda yüzde 9, Kolombiya yüzde 9, Türkiye yüzde 8,5 ile izledi. Türkiye’nin konut fiyat yükselişinde geride bıraktığı ülkeler arasında, Brezilya, İsrail, İsviçre, ABD, Hindistan, Almanya, Çin, Norveç, Lüksemburg, İsveç bulunuyor. Konut fiyatları en fazla Macaristan (yüzde 11), Hollanda (yüzde 10,5), Yunanistan (yüzde 10,1) düştü.

Buna göre küresel olarak konut fiyatları şu anda 2007’deki zirvenin yüzde 8 altında, 2006’daki düzeyinde bulunuyor. IMF’nin dergisi makalesini “çatı” biçiminde bir grafikle de süsledi. Buna göre, 51 ülkenin basit ortalamasından oluşturulan, 2000 yılının 100 kabul edildiği IMF Küresel Konut Fiyatı Endeksi, 2008 krizi sonrası “çatının eğik kısmından” aşağı inerken yön değiştirdi ve hafif yükselişe geçti. Konut endeksi şu anda 127’de bulunuyor. Küresel konut fiyatlarında 2013’ün ikinci çeyreğinde, 2012 başından birbirini izleyen altıncı artış kaydedildi. IMF Konut Fiyatları Endeksi 51 gelişmiş ve yükselen ülkenin 31’inde yükselmiş oldu.