Geri Dön
EkonomiTürkiye yeni müjdeler için gün sayıyor!

Türkiye yeni müjdeler için gün sayıyor!

Türkiye, enerji bağımsızlığı adımlarını hızlandırırken "Milli Enerji ve Maden Politikası" kapsamında 3 sondaj gemisi ve 2 sismik araştırma gemisiyle denizlerdeki çalışmalarını sürdürüyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez "Karadeniz'deki keşiflerimizin miktarını ve değerini artıracak yeni müjdeler için gün sayıyoruz" ifadelerini kullanmıştı.

Türkiye yeni müjdeler için gün sayıyor!

Türkiye'nin deniz araştırma, arama ve işletme ruhsat alanlarında sismik veri toplama projeleri sürüyor.  Türkiye 5 enerji gemisiyle denizlerde bayrağını dalgalandırıyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye'nin Karadeniz'de keşfettiği doğal gaz rezervlerine atıfta bulunarak, "Karadeniz’deki keşiflerimizin miktarını ve değerini artıracak yeni müjdeler için gün sayıyoruz." ifadelerini kullanmıştı.

Türkiye yeni müjdeler için gün sayıyor

Dönmez, Türkiye'nin kurulu gücünün birkaç ay içinde 100 bin megavata ulaşacağına dikkati çekerek, "Türkiye’nin 81 il merkezinde bugün doğal gaz kullanılıyor. Karadeniz’deki keşiflerimizin miktarını ve değerini artıracak yeni müjdeler için gün sayıyoruz." ifadelerini kullanmıştı. 

DOĞAL TAŞ İHRACATI 2 MİLYAR DOLARI GEÇEBİLİR

Öte yandan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Şeref Kalaycı, bugün yaptığı açıklamada 2020 yılında 1,7 milyar dolar olan doğal taş ihracatının bu yıl 2 milyar doları geçmesini beklediklerini bildirdi.

Kalaycı, termal bir oteldeki "mermer" konulu Afyonkarahisar Ekonomi Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin maden çeşitliliği açısından zengin bir ülke olduğunu söyledi.

Dünyada ticareti yapılan 90 çeşit madenin 70'inin Türkiye'de bulunduğunu dile getiren Kalaycı, şöyle konuştu: "Mermer, doğal taş konusunun altında yer alan bir başlıktır. Doğal taş konusunda da Türkiye fevkalade zengin bir ülkedir. Dünyadaki toplam doğal taş rezervlerinin yüzde 40'a yakını Türkiye'dedir. Bu çok önemli bir rakam. Burada büyük bir potansiyele sahip olan ülkemizin doğal taş konusunda bazı zayıf noktaları var. Örneğin verimliliğin çok düşük olması gibi. Doğal taşın yanında borda da dünya rezervlerinin yüzde 73'ü ülkemizde. Bor konusu ayrıca ilginç bir konudur ve beklentiler de çok yüksektir. Bu konuda geçmişten günümüze kadar çok ciddi çalışmalar yapılmıştır. Bugün geldiğimiz noktada, yıllık 1 milyar dolar ciro yapabilir duruma gelmiş ETİ Maden İşletmeleri, boru işleyen ve pazarlayan kurumumuzdur. Son yıllarda borda önemli gelişmeler söz konusu. 2022 yılı sonunda 'bor karbür', yani bora, madene, katma değer katarak daha yüksek fiyatlarda ihraç edilmesini sağlayacak çalışmalar yapılıyor. 2022 yılı sonunda inşallah, Balıkesir'de Bor Karbür Fabrikası'nın açılışını yapmış olacağız. Yine aynı bağlamda 'Ferrobor' tesisinin de 2022 yılı sonunda üretime geçmesi planlanıyor."

'ÇOK BÜYÜK AVANTAJ'

Krom madeninde de Türkiye'nin dünyada ilk 5'e girdiğine ancak alınması gereken çok mesafe olduğuna dikkati çeken Kalaycı, ülkenin endüstriyel ham maddeler konusunda zengin ve şanslı olduğunu belirtti.

Literatürde Türkiye'de 300 çeşit mermer, 200 çeşit traverten ve 650 çeşit renk ile ton olduğunun belirtildiğini kaydeden Kalaycı, şöyle konuştu:

"Bu gerçekten ülkemiz açısında çok büyük bir zenginliktir ve avantajdır. Tarihsel olarak baktığımızda ise ülkemiz bu zenginliğin farkına varmış. İlk doğal taş faaliyetlerinin 4 bin yıl önce Marmara Adası'nda başladığı söyleniyor. Dünya çapında tanınan, mermerin başkenti Afyonkarahisar'a bakıldığında ise Vatikan'daki kilisenin giriş sütunlarının İscehisar'dan gönderilen mermerler olduğu rivayet edilir. Bu da çok önemlidir. Bu da kaliteyi, işçiliği, çabayı ve tarihsel birikmişliği gösterir. Hatta daha ilginci, insanlık tarihinde 10 bin yıl öncesinden bahsediliyordu. Artık Göbeklitepe'yle 12 bin yıl öncesinden bahsediyoruz. Orada işlenmiş doğal taşlar var. Anadolu'nun 12 bin yıllık bir mermer ve doğal taş geçmişi olduğunu gösteriyor. Bu da fevkalade önemlidir. Bunun daha da ileriye götürülmesi lazım. Afyonkarahisar'a da bu anlamda çok büyük iş düşüyor."

Kalaycı, Türkiye'de mermer sektöründe küçüklü büyüklü 2 bin fabrika, 9 bin atölye ile 200 binin üzerinde direkt istihdamın bulunduğunu anlattı.

Mermer sektörünün hafife alınamayacağına değinen Kalaycı, şöyle devam etti: "Pandemi nedeniyle üretim faaliyetlerinin aksadığı 2020 yılında bizim doğal taş ihracatımız 1,7 milyar dolardır. Bu da toplam maden ihracatımızın yüzde 40'ına tekabül ediyor. 2021 yılında ise bu rakamın 2 milyar doları geçmesini bekliyoruz. Maden ihracatı bağlamında ise yüzde 40-45'lik bir aralığa tekabül edeceğini tahmin ediyoruz. Bu rakam da çok önemli. 2020 yılındaki 1,7 milyar dolarlık ihracatın yaklaşık 1 milyar doları işlenmiş mermerdir. 700 milyon dolara yakın kısmı da blok mermer satışıdır."

Gözler Merkez Bankası'nda! İşte ekonomistlerin faiz tahmini
Kırdığı yumurtanın akı 'kırmızı' çıktı, sosyal medya karıştı! Sandığınız gibi değil...
'Dışarı çıkmayın' uyarısı yapıldı! Daha kuvvetlisi geliyor
Memur ve emeklilerin beklediği haber! Meclis'ten geçti
4 milyon haneye doğal gaz desteği
Yusuf Yazıcı için skandal tanıtım! Kovuldu
Survivor All Star'da ilk eleme! Adaya veda eden isim belli oldu
50 bin yıllık geçmişi var! İlk haberleşme ağını böyle kurdular
Tatile sayılı günler kaldı! Bin TL'ye de var
Tarihi keşif! Mars'ta yaşamın göstergesi...
Kayak pistinde feci kaza! Ünlü oyuncu hayatını kaybetti
İrem Sak, 11 yaş küçük aşkını itiraf etti!
Maç sonrası tepki! 'Göstere göstere gelen bir tehlike'
Market zincirlerinin zam yazışmaları ortaya çıktı!
Yemeksepeti, 2021’in hızlı ticaret trendlerini açıkladı

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler