Geri Dön
EkonomiTürkiye'de 286 bal ormanı kuruldu!

Türkiye'de 286 bal ormanı kuruldu!

Orman ve Su İşleri Bakanlığınca hayata geçirilen Bal Ormanı Eylem Planı kapsamında, Türkiye'de 286 bal ormanı tesis edildi. Bakan Eroğlu "Hedefimiz, bal üretiminde dünya sıralamasında ikinci olan ülkemizi bal ihracatında en üst seviyeye çıkarmak olacak" dedi.

Türkiye'de 286 bal ormanı kuruldu!

Bal üretiminde dünya ikincisi olan Türkiye'de, Orman ve Su İşleri Bakanlığınca hayata geçirilen Bal Ormanı Eylem Planı kapsamında 286 bal ormanı tesis edildi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bal üretim miktarı ile kovan başına düşen bal verimini artırmak ve arıcılık sektörünü desteklemek amacıyla hayata geçirdikleri Bal Ormanı Eylem Planı'nın meyvelerini vermeye başladığını söyledi.

Bal Ormanı Eylem Planı'yla Türkiye'nin bal üretiminde dünya ikincisi olduğunu belirten Eroğlu, Türkiye'nin 2013-2017 yıllarını kapsayan eylem planıyla bal üretiminde söz sahibi olduğunu ifade etti.

Bakan Eroğlu, "Eylem planı çerçevesinde 2017 yılına kadar 270 adet bal ormanı kurmayı hedefleyen Bakanlığımız, bu hedefi şimdiden aşarak 286 bal ormanı tesis etti." dedi.

"DÜNYADAKİ ÇAM BALININ YÜZDE 90'I ÜLKEMİZDE ÜRETİLİYOR"

Bal ormanlarının oluşturulması sonucunda 2015 yılı sonu itibarıyla Türkiye'deki kovan sayısının 7 milyon 710 bine, bal üretiminin de 108 bin tona yükseldiğine dikkati çeken Eroğlu, şöyle konuştu:

"Dünyadaki çam balı üretiminin yüzde 90'ını gerçekleştiren Türkiye, ürettiği balla dünya ikincisi oldu. Ülkemiz, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü ile Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, dünya bal üretiminde Çin'in ardından ikinci sıraya yükseldi. Böylece bal ihracatı da son 5 yılda 5 kat arttı. 5 yılda yaklaşık 18 bin ton bal ihracat eden Türkiye, bu balların yarısını Amerika Birleşik Devletleri'ne gönderdi."

Bal üretimi konusuna büyük bir hassasiyet gösterdiklerini vurgulayan Eroğlu, şunları kaydetti:

"Ülkemiz tabiatı oldukça zengin durumda. Biz Bakanlık olarak, bu zenginliği ülke ekonomimize katkı sağlar hale getirmek için yeni projeler geliştirmeye başladık. Uygulamaya koyduğumuz Bal Ormanı Eylem Planı ile tam 286 orman tesis ederek arıcılarımızın hizmetine açtık. Şükürler olsun bu projemizin meyvesini aldığımızı görüyoruz. Şimdi hedefimiz bal üretiminde dünya sıralamasında ikinci olan ülkemizi, bal ihracatında en üst seviyeye çıkarmak olacak. Bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da arıcılarımızın yanında olacağız."