Geri Dön
EkonomiTürkiye’nin pili hiç bitmeyecek

Türkiye’nin pili hiç bitmeyecek

Türkiye’nin ilk lityum iyon pil üretim tesisinin temeli Kayseri’de atıldı. Mimarsinan Organize Sanayi Bölgesi’nde ASPİLSAN Enerji tarafından kurulacak Türkiye’nin ilk lityum iyon pil üretim tesisinin temel atma törenine, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da katıldı.

Türkiye’nin pili hiç bitmeyecek

Törende konuşan Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, geleceğin petrolü olarak değerlendirilen lityumu, depolanabilir enerji alanında kullanmanın önemli olduğunu anlattı. Depolanabilir enerji alanında, lityum iyon pil üretimi tesisi ile birlikte, ilk olarak yurt dışına bağımlılığın azalacağın vurgulayan Demir, şunları kaydetti:

12 yıllık yol haritası

“Kayseri’de temeli atılan bu fabrika ile ilk lityum iyon pil üretimini de sağlamış olacağız. Ayrıca savunma sanayi sektörümüzün yerlileştirilmesine yönelik hazırlanan yenilikçi, Ar-Ge yoğun ve de katma değeri yüksek olan bu yatırım, pil teknolojisi ve üretimi konusunda öncelikle teknoloji transferi ile pil tasarımı, reçetesi ve üretim metodolojisine yönelik ülkemize teknoloji transferini ve Ar-Ge personelinin yetiştirilerek ülke içerisinde kendi pil teknolojimizi oluşturmayı sağlayacaktır.”

ASPİLSAN Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Hakkı Doğankaya, firmalarında yaklaşık 300 çeşit batarya sistemi ve 20 çeşit akü sistemi üretildiğini belirterek şunları söyledi:

“Yapılan yoğun çalışmalar sonucunda, 2030’lu yıllarda dünyada yüzde 40’lık pazar payıyla 47 milyar dolarlık hacme sahip olacak nikel magnezyum kobalt baz yapıda yılda 21 milyon adet üretim yapabilecek kapasiteyle, kullanım alanı en yaygın ve pazar payı en büyük olan silindirik pil üretimine başlamaya karar verilmiştir.

Hazırladığı 12 yıllık yol haritası kapsamında ASPİLSAN Enerji, savunma ve sanayimizin kullandığı ve kullanacağı mobil araç ve sistemlerin ihtiyaç duyacağı lityum-iyon silindirik pillere ilave olarak prizmatik ve lityum iyon piller ile her türlü araç pili, yakıt pili, süper kapasitör, katı elektrolit, sıvı hidrojen ve metal anotları özgün, yerli ve milli olarak eşgüdümlü çalışmalarla tasarlamayı ve üretmeyi planlamıştır.”

Bataryada lider ülke

Lityum-iyon pil tesisinin 25 bin metrekare alanda kurulacağını ve 1 yılda tamamlanacağını anlatan İsmail Hakkı Doğankaya, tesisin yurt dışından temin edilecek makine altyapısıyla ilgili çalışmalarda da son aşamaya gelindiğini söyledi.

“Yatırımla pil batarya konusunda bölgede lider konumuna gelinecek” diyen Doğankaya, Türkiye’nin savunma sistemlerinin, sanayisinin önemli bir ihtiyacının yerli, milli ve katma değeri yüksek olarak yurt içinde giderileceğini bildirdi. Törene, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz de katıldı.

Dolmabahçe'de kritik toplantı başladı
Esra'nın ölümünde şok detay! Yeni görüntüler ortaya çıktı
İETT otobüsü yoldan çıktı! Camları kırıp çıktılar
Bir daha gören olmadı! Buz tutan nehre böyle atladı
Ankara'da 'El Turco' rüzgarı! Osmanlı'ya kadar uzanan hikaye...
Yeni yarışmacılar belli oldu! Eski sevgililer aynı adada
Ünlü futbolcunun ruhu karısına musallat oldu! Şok görüntü...
Fiyatı dudak uçuklattı! 21 oda, 49 banyo, 5 havuz...
Kamyon kaza yaptı, 3 tanesi kaçtı! 'Gören mutlaka haber versin'
Ortaya çıktı... El Chapo'nun eşi ile ilgili şok gerçek!
19 yaşındaki asker kadın yasa boğdu! İki korkunç olay
Sezon sonunda bedava transfer
Galatasaray, bonservisi ödemeyi kabul etti
Türkiye’nin en pahalı nöbeti! Gözü gibi bakıyor
Ozan Çolakoğlu'ndan Gülşen'e: Rahatsız olan mekana gelmez

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler