Geri Dön
EkonomiTürkiye'nin yeni unicorn'ları yolda

Türkiye'nin yeni unicorn'ları yolda

Türkiye girişim ekosistemi hızla büyümesini sürdürürken, yerli ve yabancı yatırımcıların da ilgi odağı haline geldi. Türkiye girişim ekosistemi hızla büyümesini sürdürürken, yerli ve yabancı yatırımcıların da ilgi odağı haline geldi. 1 milyar dolar değerlemeyi geçerek unicorn unvanını ele geçiren şirket sayısı her geçen gün artarken, yeni girişimler de hızlı büyümesini hem yurt içinde hem de yurt dışında sürdürüyor.

Türkiye'nin yeni unicorn'ları yolda

Türkiye ekonomisi, dünyadaki hızla gelişen dijitalleşme ve teknolojiye ayak uydurmayı başarıyor. Türkiye'nin en değerli şirketleri artık klasik sanayi şirketleri değil. Klasik sanayinin yerini, girişim ve teknoloji şirketleri alırken Türkiye girişim ekosistemi, bu yıl önemli bir sıçrama yaptı. Bundan 10 yıl önce girişim ekosisteminin temelleri atılırken kimse bu kadar kısa sürede değeri 1 milyar doların üzerine çıkan yani unicorn adı verilen şirketlerin ortaya çıkacağını tahmin edemiyordu. Bugün değerlemede milyar dolar sınırını geçen yerli unicorn şirketlerin sayısı artarken, yenileri de yolda. Milyar dolarlık yatırım alan, adından yurt dışında sıkça söz ettiren şirketlere her geçen gün bir yenisi ekleniyor.

Diğer taraftan birçok yeni yetenekler girişimciliğe soyunurken, bunlara yatırım yapan yerli fon ve yatırımcı sayısı da artıyor. Startup Genome'nin düzenli olarak yayınladığı ve ilk üçünde Silikon Vadisi, New York ve Londra'nın yer aldığı 'en gelişmiş ekosistemler' sıralamasında, İstanbul'un gelecek yıl ilk 30 arasına girmesi bekleniyor. İstanbul, Küresel Yükselen Ekosistemler arasında ise 15'inci sırada yer alıyor. E-ticaret başta olmak üzere perakendeden, sağlığa, mobil uygulamalara kadar sektör çeşitliliğinin arttığı girişim ekosisteminde dikkat çeken uygulamalar bir taraftan unicorn olmaya koşarken diğer taraftan daha şimdiden dünya devleriyle rekabet edebileceğinin sinyalini veriyor.

Girişimler hakkında şu bilgiler verildi: Musixen, müzikseverlerin tutkunu olduğu, canlı müzik ve eğlenceyi buluşturan bir platform olma özelliğiyle birlikte müzisyenler ve performans sanatçılarının da kendilerini tanıtabildikleri, gelir elde edebildikleri bir sosyal ağ ve pazaryeri uygulaması. Bu özelliğiyle yerli ve yabancı yatırımcıların da dikkatini çekiyor. Hızlı bir büyüme yaşayan platform, ilk yatırımını bu sene başında ocak ayında Plug and Play'den 3 milyon dolar değerleme üzerinden aldı. Kısa sürede değerlemesini artıran Musixen, haziranda Re-PiePortföy'den, temmuzda AFM Sinemaları ve AFM Online şirketlerinin yatırımcısı Adnan Akdemir ile Verodo Investment ve Platformxit'den yaklaşık 5 milyon dolardan yatırım alma başarısı gösterdi.

MENA, Avrupa, Amerika pazarı var

Birinci yatırım turunu haziran ayında tamamlayan Musixen, yurtdışı pazarlarda büyüme hedefi ile 2.yatırım turuna çıkmaya hazırlanıyor. Yurt dışı açılımına yönelik ilk adımını Azerbaycan'da atan platform, küresel pazara açılma planını öncelikli olarak MENA ve Avrupa, 2022 sonu itibariyle de Amerika pazarına genişletmeyi planlıyor. Azerbaycan'da özel bir müzik TV kanalıyla birlikte Musixen'e özel müzik programlarına başlanırken, benzer ve farklı projeler ülkeler bazında yapılması planlanıyor. Musixen EWC Girişimcilik Dünya Kupası'ndan 100 bin proje arasından ilk 100'e girme başarısını göstererek Türkiye girişimcilik ekosisteminin gücü adına da ciddi bir başarı gösterdi. Bünyesinde 500 bin kullanıcısı bulunan uygulamada 5.000'den fazla sanatçı yer alıyor. Platform, müzik ve eğlence sektörüne global olarak interaktif bir dijital deneyim ile yeni bir anlayış ve alışkanlık getirirken tüm dünyadaki müzisyenlerin keşfedilme yolcuklarında farklı gelir modelleri ile gelir elde etmesine aracılık ederek yeni bir eko sistem oluşturmaya devam ediyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler