Geri Dön
EkonomiÜcretli çalışanlar ocakta % 5.2 arttı

Ücretli çalışanlar ocakta % 5.2 arttı

Ücretli çalışan sayısı, ocakta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5.2 artış gösterdi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ocak ayına ilişkin “ücretli çalışan istatistikleri” haber bültenini yayımladı. Söz konusu istatistikler, 2009’dan başlamak üzere ilk kez duyurulmuş oldu.

Ücretli çalışanlar ocakta % 5.2 arttı

Buna göre, sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında ücretli çalışan sayısı Ocak 2020’de 11 milyon 969 bin 591 kişi iken bu yıl ocakta yüzde 5.2 artışla 12 milyon 589 bin 820 kişiye yükseldi.

Alt detaylara bakıldığında, ocakta ücretli çalışan sayısı sanayi sektöründe yıllık bazda yüzde 8.4, inşaat sektöründe yüzde 22.1 ve ticaret-hizmet sektöründe yüzde 0.5 artış kaydetti.

Sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış ücretli çalışan sayısı ocakta Aralık 2020’ye göre yüzde 0.8 arttı. Bu dönemde ücretli çalışan sayısı sanayi ile ticaret-hizmet sektörlerinde de yüzde 0.8 artış gösterirken, inşaat sektöründe yüzde 1.4 yükseldi.

Boğulma tehlikesi geçiren torunlarını kurtardı ama kendisi boğulduManisa'nın Saruhanlı ilçesinde, serinlemek için girdikleri yangın söndürme göletinde boğulma tehlikesi geçiren 3 torununu kurtaran ancak kendisi dipteki balçığa saplanarak yaşamını yitiren Bilhan Yılmaz (59), gözyaşları içinde toprağa verildi. Yılmaz'dan geriye kurtardığı torunlarından kardeş olan ikisiyle çektirdiği fotoğrafı kaldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler