Geri Dön

Üs bölgeleri Sarp kulesiyle korunacak

Kritik üs bölgeleri, uzaktan komutalı  silah sistemi yerleştirilen Sarp kuleleriyle korunacak.

Üs bölgeleri Sarp kulesiyle korunacak

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, ASELSAN'ın yurt içinde ve  dışında yoğun talep gören Sarp Uzaktan Komutalı Silah Sistemi yeni görevler üstleniyor.

Milli Savunma Bakanlığı ile ASELSAN arasında Uzaktan Komutalı Silah  Sistemi Kurulumu Projesi sözleşmesi, Nisan 2019'da imzalandı.

Proje kapsamında, halihazırda yürütülen Modüler Üs Bölgesi Projesi'ne  dahil edilmeyen ancak kritikliği nedeniyle yakın alan koruması sağlanması gereken  üs bölgelerinin acil ihtiyacı olan Sarp Silah Sistemi, Sarp Kulesi, sistem  işletim konteyneri, video kayıt sistemi, jeneratör ve kesintisiz güç kaynağının  anahtar teslimi istendi.

Üs bölgeleri Sarp kulesiyle korunacak

Milli Savunma Bakanlığı tarafından yer teslimi yapılan 8 üs  bölgesinde sistemlerin geçici kabulü geçen yılın sonlarında gerçekleştirildi.

ASELSAN Sarp Uzaktan Komutalı Stabilize Silah Sistemi, yurt içinde ve  dışında, taktik kara araçları ve sabit tesislerde hava ve kara tehditleri ile  asimetrik tehditlere karşı kullanılıyor.

Harekat ihtiyacına uygun olarak sisteme farklı silahlar takılabiliyor.  Gece ve gündüz gözetleme, hedef tespit ve takip imkanı sağlayan Sarp sistemi,  gelişmiş uzaktan komuta yetenekleri ile kullanıcı personelin güvenliğini en üst  seviyeye taşıyor.

Sarp sisteminin 12,7 ve 7,62 milimetre makineli tüfek, 40 milimetre  otomatik bombaatar gibi silah seçenekleri bulunuyor.

Hareket halinde ve hareketli hedeflere atış gerçekleştirebilen Sarp  silah sistemi, balistik hesaplama, mesafe ölçme, bilgisayar tabanlı atış kontrol  fonksiyonları, mühimmat sonu uyarısı gibi kabiliyetlerle görev yapıyor.

Sağlık Bakanı Koca'dan corona virüs açıklaması: Can kaybı 131 oldu, toplam vaka sayısı da 9217'ye yükseldiSağlık Bakanı Fahrettin Koca son durumu paylaştı. Corona virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 131'e yükseldi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber