Geri Dön
EkonomiVergi istisnası memnun etti

Vergi istisnası memnun etti

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edilen asgari ücretten gelir ve damga vergisi alınmamasına ilişkin yasa teklifinde, vergi istisnasının tüm ücretlileri kapsar hale getirilmesi işçi ve işveren örgütlerinin temsilcileri arasında sevinç rüzgarı yarattı.

Vergi istisnası memnun etti

Önder Yılmaz - Hak-İş, "Temennimizdi, hükümetimizi kutluyorum", DİSK, "sevindirici, bir nebze merhem olacak geçim sıkıntımıza", TİSK "üç gündür uykusuz geceden sonra güzel bir haber. Konuşmamıza gerek kalmadı", MÜSİAD "bize konuşacak birşey bırakmadınız", TOBB "İş dünyasının endişeleri vardı, ama bütün endişelerimiz giderildi" ve Türk-İş "Çalışanlarımızın artık rahat uyuyacağını düşünüyorum" değerlendirmesini yaptı.
İşçi ve işveren örgütlerininin temsilcileri, düzenlemenin ilk haline ilişkin eleştirileri ile beklentilerini anlatmak üzere komisyon toplantısını büyük dikkatle takip ettiler. Gerginlikleri yüzlerinden okunan örgüt temsilcileri görüşlerini dile getirmek için kendilerine söz verilmesini beklerken, AK Parti'den gelen "vergi istisnasının tüm ücretliler için de uygulanmayacağı" açıklaması, atmosferi bir anda değiştirdi. Yüzleri bir anda gülen işçi ve işveren temsilcileri, eleştirileri bir kenara bırakarak, duydukları sevinci toplantıda şu sözlerle dile getirdiler:

Hak-İş Konfederasyonu Genel Sekreter Yardımcısı Erdoğan Serdengeçti: Asgari ücrete yüzde 50'nin üzerinde bir oranla tarihi bir zam yapılmasından dolayı hükümetimizi kutluyorum. Tüm ücretlilerin gelirlerinin, asgari ücrete tekabül eden kısmının vergiden muaf tutulması işçi ve işveren tarafları olarak hep ortak açıklamalarımızda belirttiğimiz bir temenniydi. Bu yönde değişiklik yapılmasını destekliyoruz. Muhalefeti ve tabii ki iktidarı da tebrik ediyorum.

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Temsilcisi Engin Sezgin: İşçi sınıfının hatta memur arkadaşlarımızın çağrısına yanıt verdikleri için vekillerimize teşekkür ediyoruz. Yıllardır beklenen bir vergi sorununun en azından ücretlilerde düzelmiş olması sevindiricidir. En azında bir nebze merhem olacaktır geçim sıkıntımıza.

TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç: Yaklaşık üç gündüz, üç uykusuz geceden sonra bugün burada çok güzel bir haberi sizinle de ortak olarak yaşadık. Yaklaşık iki buçuk sayfalık bir konuşmam vardı ama son gelen haberle hiç gerek kalmadı. Ben hem hükümetimize hem muhalefet partilerimize tekrar tekrar teşekkür ediyorum. Paradan ve orandan bağımsız çok daha iyi bir adım atıldı. İlk defa ücretliler üzerinde vergi yüküyle ilgili bir muafiyet geldi. Bu bizim için çok önemli.

TÜRMOB Genel Saymanı Levent Demiröz: Komisyona bir rapor dağıtmıştık, temennimiz gerçekleşti. Bu tüm ucretlilere yapılan istisnanın serbest meslek erbaplarına da şamil olması talebimiz var.

MÜSİAD Temsilcisi Harun Kaynak: Çok konuşacak birşey bırakmadınız bize. Asgari ücretin 1 lira üzerinde maliyet oluşturan bir personele eğer biz vergi konusunda da bu istisnayı tanımamış olsaydık, işverene maliyeti yıllık 18 bin lira daha artacaktı. Kıdem ve ihbar tazminatları gibi rakam hesaplamalarında da önemli farklılıklar doğuracaktı. Bu uzlaşma için teşekkür ediyoruz.

TOBB Hukuk Müşaviri Burkay Araz: İş dünyasının bazı endişeleri vardı ama teşekkür ediyoruz, bütün endişelerimiz giderildi.

TÜRK-İŞ Genel Yönetim Sekreteri Nazmi Irgat: Güzel bir çalışma oldu, insanların temennisi, sevinci yerine gelmiş oldu. Umutları, hayalleri kaybolacaktı ama bu düzenlemeyle beraber bir yanlıştan dönüldü. Çok teşekkür ediyoruz, çalışanlarımızın bu akşam rahat uyuyacağını düşünüyorum. Telefonlar susmuyordu.