Geri Dön
Ekonomi‘Vize, turizme engel olmasın’

‘Vize, turizme engel olmasın’

Yunan mevkidaşı Turizm Bakanı Vasilis Kikilyas’ın da katıldığı Türk-Yunan 9. Turizm Forumu’nda konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, vize rejiminin turizme engel olmaması gerektiğini söyledi.

‘Vize, turizme engel olmasın’

Bakan Ersoy, şöyle konuştu: “2011 yılına kadar düzenli olarak gerçekleştirdiğimiz turizm forumları ve turizm karma komite toplantıları neticesinde, 2012 yılından itibaren turizm sezonu boyunca Midilli, Sisam, Sakız, İstanköy, Rodos, Meis ve Simi adalarındaki limanlarda vize verilmesi uygulamasına başlanması neticesinde ülkemizden Yunanistan’a giden turist sayısında büyük bir artış yaşanmış, 2015 yıl sonu itibariyle Yunanistan’ı ziyaret eden Türk turist sayısı tarihi bir rekorla 1 milyonu aşmıştır.”

Feribot seferleri

Bakan Ersoy şöyle devam etti:

“Vize rejiminin turizm iş birliğinin önünde bir engel oluşturmasını el birliği ile engellemeliyiz. Türk vatandaşlarına vize muafiyeti sağlanması gündemimizin öncelikli maddeleri arasındadır. Bu gerçekleşene kadar turizm sezonu boyunca adalardaki limanlarda vize verilmesi uygulamasına devam edilmesinden ve benzer bir uygulamanın Türk turistlerin Kuzey Yunanistan seyahatleri bağlamında da değerlendirilmesinden memnuniyet duyacağız.”

Yunanistan’ın 1 Ekim 2021 itibarıyla özel gezi tekneleri ile Kuşadası ve İstanbul çıkışlı yolcu gemilerinin Kavala ile bazı Yunan adalarına geçişine izin vermeye başladığını aktaran Ersoy, “Ancak iki ülke arasındaki turist trafiğinin çok önemli bir parçasını oluşturan feribot seferlerine en kısa sürede başlanması turist trafiğimizi olumlu yönde artıracaktır. Bu hem Türk işletmeciler hem de Yunan işletmecileri çok olumlu yönde etkileyecektir. Feribot seferlerinin tekrar başlatılabilmesi için bu toplantı vesilesiyle hızlı bir diyalog mekanizması oluşturmayı istiyoruz” dedi.

İzmir-Selanik arası

Yunanistan Turizm Bakanı Vasilis Kikilyas da mümkün olduğu kadar bürokrasiyi azaltmak istediklerini aktardı. Turizmin iki ülkeye iş birliği ve yakınlaşma imkanı verdiğini belirten Kikilyas, “Bizim hedefimiz deniz yolu ile bağlanacak şehirlerin sayısını artırılması. İzmir’in Selanik ile deniz yoluyla birleşmesi gerektiğini düşünüyoruz” diye konuştu.

Konuşmaların ardından iki ülke bakanları “Türk - Yunan 9. Turizm Forumu Ortak İş Birliği Protokolü”nü imzaladı.

Ankara'da 'El Turco' rüzgarı! Osmanlı'ya kadar uzanan hikaye...
Üç devden talep geldi! 'Herkes elini kolunu sallayarak giriyor'
Ünlü futbolcunun ruhu karısına musallat oldu! Şok görüntü...
Dünyanın kilitlendiği an! Umut veren tokalaşma
Yerli üretim hamlesi! Evlerin baş köşesinde
O Ses Türkiye şampiyonu belli oldu! İşte büyük ödül...
Dikkat! Yenisi geliyor, AFAD uyardı
Türkiye de rahatsız! 'Başkanlık sistemi olmuş olsa...'
Burak Yılmaz'ın yeni adresini duyurdular
Pilin geleceğini değiştiren proje! 1.4 milyon euro destek
Ozan Çolakoğlu'ndan Gülşen'e: Rahatsız olan mekana gelmez
Sinyali verdi! Gözler 27 Ocak'ta, belirleyici olacak
Coşkun Sabah: Sosyal medyadaki kara cahiller hiç umurumda değil!
Volkan Demirel'in gözdesi Hull City yolunda!
Striptiz odası ortaya çıktı! Putin'in 'nargile' keyfi

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler