Geri Dön
Ekonomi‘Yeşil’ firmaların yükü hafifleyecek

‘Yeşil’ firmaların yükü hafifleyecek

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, çevreye duyarlı yük taşımacılığı için taslak hazırladı.

‘Yeşil’ firmaların yükü hafifleyecek

MİTHAT YURDAKUL Ankara - Taslak yönetmeliğe göre, enerji ve su kullanımından yılda en az yüzde 5 tasarruf eden, soğutmada yenilenebilir enerji kaynaklarından faydalanan, geri dönüşümlü yeşil paketleme yapan, yılda en az 500 fidan diken nakliye firmaları, “yeşil lojistik” belgesi alacak.

Yeşil lojistik belgesi alanlar, taşıma yetki belgesi ücretlerinden, yetki belgesi başvuru ve yenileme ücretlerinden, geçiş belgesi ve UBAK belgesi için bakanlığa yapılacak ödemelerde yüzde 50 indirim alacak. Ayrıca, kamu kurumlarının işbirliğiyle, yeşil lojistik belgesi sahiplerine ek imtiyaz ve muafiyetler sağlanacak. Teşviklerden yılda en az 150 adet kombine taşımacılık seferi yapan şirketler yararlanacak. Yeşil Lojistik Belgesi, yapılacak incelemelerin ardından, en geç 20 gün içinde verilecek.

Yeşil Lojistik Belgesi alan işletmeler, her yıl kriterlerin sağlandığını ispatlamak zorunda olacak. Şartları sağlamadığı için Yeşil Lojistik Belgesi iptal edilen işletmeler 5 yıl süreyle yeni belge başvurusunda bulunamayacak. Düzenleme, taşımacılığın büyük kısmını demiryolu, içsuyolu veya denizyoluyla yapan, taşımanın başlangıç veya son etabını mümkün olan en kısa mesafeyle karayoluyla yapan nakliye firmalarını kapsayacak.

Kaçakçıya karşı önlem

Teşviklerden yararlanmada bir diğer kriter de “mesleki saygınlık” olacak. Buna göre, kaçakçılık, dolandırıcılık, hileli iflas, sahtecilik, uyuşturucu ve silah kaçakçılığı, göçmen kaçakçılığı ve insan ticareti, hırsızlık, terör, çocuk veya hayvan istismarı, kadına şiddet, zimmet, irtikâp, rüşvet suçlarından, Terörle Mücadele Kanunu ile Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu kapsamında hüküm giymemek, tutuklanmamak, düzenlemeden yararlanacaklarda şart olarak aranacak.

 

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Polisin silahını aldı, dehşet saçtı! Yaralılar varAydın'ın Nazilli ilçesinde, bir müzikholde 500 TL'lik hesap nedeniyle başlayan tartışmanın önce adliyede sonra ise hastane önünde kavgaya neden olduğu olayın görüntüleri ortaya çıktı. Hastane önündeki görüntülerde; polisin belinden tabancayı alan şüphelinin rastgele ateş etmesi sonucunda bir polis memurunu kolundan, bir şüpheliyi ise ayağından vurması yer aldı. Olay sonrası gözaltına alınan 10 şüpheliden 5'inin tutuklandığı, 5'inin ise adli kontrol şartı ile serbest bırakıldığı öğrenildi.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler