Geri Dön

Yetiştiriciler 2021'den umutlu

Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Başkanı Kamil Özcan, "2021, hem tarım ve hayvancılık hem de ülkemiz için toparlanma yılı olacaktır." dedi.

Yetiştiriciler 2021'den umutlu

Özcan, sektörün içinde bulunduğu durum ve 2021 yılı beklentilerine ilişkin AA muhabirine değerlendirmede bulundu.

Geçen yılın, salgın sebebiyle tüm dünyada olduğu gibi Türkiye için de çok zor geçtiğini ifade eden Özcan, özellikle tarım ve hayvancılık alanında beklenilen hamlelerin yapılamadığını, hayvancılıkta girdi maliyetlerinin de yükseldiğini aktardı.

Özcan, 2021 yılı için kendilerine hedefler koyduklarını ve bu hedeflere üyelerinin ve yönetimdeki arkadaşlarının destekleriyle ulaşacaklarına işaret ederek, "2021 yılından her anlamda umutluyuz. 2021, hem tarım ve hayvancılık hem de ülkemiz için toparlanma yılı olacaktır. Yeter ki inandığımız yolda yürüyelim, üretici odaklı adımlar atalım, aşamayacağımız engel yoktur." değerlendirmesinde bulundu.

Üretici ve sürdürülebilir hayvancılık yönünde atılacak adımlar ve yapılacak düzenlemelerle ayakta kalma mücadelesi veren, zor zamanlar geçiren üreticilerin toparlanması gerektiğinin altını çizen Özcan, "Üreticimiz yaralarını sardıktan sonra çalışkanlığı ve azmi sayesinde tekrar ülke olarak ithal değil, ihraç eden ülke hedefimize doğru yol alabiliriz." diye konuştu.

Özcan, belirlenen çiğ süt referans fiyatının üreticinin beklentisinin altında kaldığını aktararak, artan yem fiyatlarına rağmen süt fiyatındaki değişikliğin üreticiyi memnun etmediğini anlattı. Özcan, 3 aylık olarak açıklanan bu fiyatın üretici lehine artırılması gerektiğini kaydetti.

Türkiye'nin günlük koronavirüs tablosu ( 1 Mart 2021 )Türkiye'nin günlük koronavirüs tablosu açıklandı. Türkiye'de son 24 saatte 130 bin 536 Kovid-19 testi yapıldı, 9 bin 891 kişinin testi pozitif çıktı, 69 kişi hayatını kaybetti. Ağır hasta sayısı 1215 oldu, 5 bin 947 kişinin Kovid-19 tedavisinin/karantinasının sona ermesiyle iyileşen sayısı 2 milyon 578 bin 181'e yükseldi. Vaka sayısı 10 bin seviyelerine yaklaştı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber