Geri Dön
Gündem10 adımda şımarık çocuklara çözüm!

10 adımda şımarık çocuklara çözüm!

İki çocuk annesi yazar Schipani, ‘Kötü Anneler Kuralı’ adlı kitabında anne ve babaların korkulu rüyası olan ‘şımarık çocuk’ problemini çözmenin yollarını yazdı

10 adımda şımarık çocuklara çözüm!

New Yorker Dergisi son sayısında yayımladığı “Şımartmak” adlı makalesinde, iki çocuk annesi yazar Denise Schipani ise çok satan kitabı “Kötü Anneler Kuralı” adlı kitabında anne-babalara çocuklarını şımartmadan nasıl ayakları üzerinde duran, özgüven sahibi bireyler olarak yetiştirebileceklerinin ipuçlarını verdi. İşte şımarık bir çocuk yetiştirmemek için yapılması gerekenler:
- Çocuklarınızı hayatın merkezine almayın: Oyuncaklarının tüm salonu kaplamasına, onlar ait her şeyin evin merkezinde yer almasına izin vermeyin.
- Kendinizle ilgilenmeyi ihmal etmeyin; Bağımsız çocuklar yetiştirmek için bağımsız evebeyn olunmalı: Hayallerini, ideallerinizi sonrya ertelemeyin. Çocuklarınız için hayallerinin peişnden koşan, bağımsız bir model olun.
- Kendi kurallarınızı koyun: Kendi kurallarınızı koyun ve kararlı olun. Kuralları sık sık değiştirmeyin.
- Her şeye onlar karar vermesin: Kontrolü elinize alın. Eşitlik çocuklarınızın isteklerinin sonsuz olmasına neden olacaktır, bu da bir süre sonra sizin için içinden çıkılmaz bir kaosa yol açacaktır.
- Hayır deyin, gülümseyin, özür dilemeyin: “Hayır” kelimesi çocuklar için ıspanak gibidir. Başta yemesi zordur ama onu yedikleri için büyür ve güçlenirler.
- Hayatta kalabilmeleri için gereken yetenekleri öğretin: Yemek yapmak, araba yıkamak gibi yetenekleri çocuklarınıza öğretin. Bunları yapabilen çocuklar daha akıllı, güvenli ve mutlu olurlar.
- Başarısızlığını yüzüne vurun: Küçük başarısızlıkları ile yüzleşmek çocuklarınızın büyümesine, yeni çözüm yolları üretmesine, sinirlerine hakim olmayı öğrenmesine ve kendine güvenmeyi öğrenmesine yardımcı olur.
- Onları dünyaya hazırlayın, dünyayı onlara değil: Çocuğunuzu en iyi en steril okullara göndererek onların daha başarılı olacaklarını düşünebilirsiniz. Fakat önemli olan çocuğunuzun uzun vadede akıllı, esnek, yetenekli ve dünya ile başedebilecek beceride olması daha önemlidir.
- Etkinizi çok fazla önemsemeyin: Çocuklarınız için çok fazla şey yapıyorsunuz çünkü kendinizi çok önemsiyorsunuz. Her bir hareketinizin çocuğunuzun geleceğinde etkisi olacağını düşünüyorsunuz. Fakat bu çocuğunuzun size daha fazla bağlı olmasına ve kendine güveninin yetersiz kalmasına neden olur.
- Fransız anneler gibi onlar için endişelenmeyin: Fransız ebeveynler çocuklarının moralini bozarak onlara zarar vereceklerini düşünmezler. Tam tersine, eğer çocukları zarar görürse moral bozuklukları ile başa çıkmayı öğreneceklerini düşünürler.

Bağcılar'da eski sevgili dehşeti! 3 çalışanını rehin aldıBağcılar'da tekstil işiyle uğraşan iş kadını Yasemin Sönmez, (42) 2 ay görüşüp, ayrıldığı Mehmet B.'nin kendisini tehdit ve darp ettiğini iddia etti. Mehmet B.'nin iş yerindeki ve evindeki eşyaları kırıp döktüğünü belirten Sönmez, "3 çalışanımı 4 saat boyunca elinde bıçakla evde rehin aldı. Savcılığa gittik, bütün kamera kayıtlarını ve elimizdeki her şeyi verdik. Buna rağmen hiçbir sonuç alamadık" dedi. Çalışanlarıyla birlikte ölüm korkusu yaşadığını ifade eden Sönmez, her gün tehdit edildiğini belirterek yetkililerden yardım istedi. Öte yandan Mehmet B. olduğu belirtilen kişinin, Yasemin Sönmez'e ait iş yerini dağıtması da güvenlik kameralarına yansıdı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet