Gündem 12 kentte alarm! Meteoroloji il il sayarak uyardı

12 kentte alarm! Meteoroloji il il sayarak uyardı

08.07.2023 - 09:35 | Son Güncellenme:

Meteoroloji'den gelen son dakika tahminlerine göre bugün aralarında İstanbul'un da bulunduğu 12 kentte kuvvetli yağış uyarısı var. 4 il için "sarı", 8 kent içinse "turuncu" alarm verildi.

 Meteoroloji Genel Müdürlükten yapılan açıklamaya göre, bu sabah saatlerinden itibaren İstanbul, Bursa, Yalova ve Bilecik'te yerel olarak kuvvetli, Kocaeli'de çok kuvvetli, Sakarya'da şiddetli, Sakarya'nın doğu ilçelerinde ise aşırı ve gök gürültülü sağanak yağışın etkili olacağı tahmin ediliyor. Yağışların, İstanbul ve Yalova'da pazar günü sabah saatlerine kadar, diğer yerlerde ise pazar günü akşam saatlerine kadar aralıklarla sürmesi bekleniyor.

Haberin Devamı

AKOM: ANADOLU YAKASINDA ETKİLİ

AKOM verilerine göre yapılan açıklamada; yağışların, 8 Temmuz Cumartesi öğle saatlerine kadar Avrupa yakası boğaz çevresi ile Anadolu yakasında etkili olması, ağırlıklı olarak kuvvetli gök gürültülü sağanak yağmur şeklinde yağması beklendiği ifade edildi.

12 kentte alarm Meteoroloji il il sayarak uyardı

Yağmur bulutları radara böyle yansıdı.

Ayrıca bu gece saatlerinden sonra Zonguldak, Düzce ve Bartın'da yerel olarak şiddetli ve aşırı, sabah saatlerinden itibaren Bolu, Karabük ve Kastamonu çevrelerinde kuvvetli ve yer yer çok kuvvetli, gece saatlerinden itibaren Kastamonu'nun kuzey ilçelerinde yerel olarak şiddetli, aşırı ve gök gürültülü sağanak yağışın etkili olacağı öngörülüyor. Yağışların, pazar günü gece saatlerine kadar aralıklarla etkili olacağı değerlendiriliyor. 

Haberin Devamı

BATI KARADENİZ'DE 'TURUNCU' KODLU AŞIRI YAĞIŞ

Öte yandan Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından Batı Karadeniz bölgesinde illerde aşırı yağışlar için dikkatli ve tedbirli olunması için ‘turuncu’ kod uyarısı yapıldı. 

12 kentte alarm Meteoroloji il il sayarak uyardı

 Bugün beklenen kuvvetli yağışlar nedeniyle İstanbul dahil 12 kent için uyarı geldi.  4 il için "sarı", 8 kent içinse "turuncu" alarm verildi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, "Zonguldak, Düzce ve Bartın’da yerel olarak şiddetli ve aşırı (100 kg/m2 üzeri), 08.07.2023 Cumartesi sabah saatlerinden itibaren Bolu, Karabük ve Kastamonu çevrelerinde kuvvetli ve yer yer çok kuvvetli (21-75 kg/m2) , Cumartesi gece saatlerinden itibaren Kastamonu’nun kuzey ilçelerinde yerel olarak şiddetli ve aşırı (100 kg üzeri) sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor. Pazar günü gece saatlerine kadar aralıklarla etkili olması beklenen yağışlarla birlikte sel, su baskını, heyelan, yıldırım ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır’’ ifadelerine yer verildi.

ORHAN ŞEN: SEL VE TAŞKIN RİSKİ VAR

CNN Türk Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen de hafta sonu hava durumu tahminleriyle ilgili sosyal medya hesabından paylaşım yaptı. Şen paylaşımında şunları söyledi;

Haberin Devamı

"Bu hafta sonu Marmara'nın doğusu, Batı Karadeniz'de sel ve taşkın riski var. Önlem alalım. Cumartesi İstanbul, Yalova, Kocaeli, Sakarya, Zonguldak, Kastamonu kıyı kesimi; pazar Düzce, Kastamonu, Karabük, Zonguldak, Bolu, Ayancık, Bozkurt, Bartın; pazartesi sabah Sinop, Samsun sel ve taşkın..."

DERELER TAŞTI

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nce yapılan uyarıların ardından Sakarya’da gece saatlerinde şiddetli yağış başladı. Sabah saatlerine kadar süren yağış Arifiye ve Erenler ilçesinde bazı caddeleri sular altında bıraktı.

1/5

2/5

3/5

4/5

5/5

Erenler Çaybaşı Yeniköy Mahallesi’nden geçen dere, sağanak nedeni ile taştı. Sabah saatlerinde derenin etrafındaki evlerin bahçeleri, yollar ve tarım alanları adeta göle döndü. İlerleyen saatlerde yağışın azalan etkisi ile birlikte taşan derenin debisi düştü. Yol ve bahçeleri basan suyun büyük bir kısmı çekildi.

12 kentte alarm Meteoroloji il il sayarak uyardı

MARMARA

Az bulutlu, zamanla parçalı ve yer yer çok bulutlu, öğleden sonra Edirne, Kırklareli, Tekirdağ ve Çanakkale çevreleri, bu gece saatlerinden itibaren Kocaeli ve Sakarya çevreleri ile İstanbul'un Anadolu Yakası'nın yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Haberin Devamı

BURSA °C, 33°C
Parçalı ve az bulutlu

EDİRNE °C, 34°C
Parçalı, yer yer çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

İSTANBUL °C, 33°C
Az bulutlu, zamanla parçalı ve çok bulutlu, bu gece saatlerinden itibaren Anadolu Yakası yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

KOCAELİ °C, 34°C
Az bulutlu, zamanla parçalı ve çok bulutlu, bu gece saatlerinden itibaren yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı.

EGE

Parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın, Güney Ege'de kuzeybatıdan yer yer kuvvetli (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

A.KARAHİSAR °C, 30°C
Parçalı ve az bulutlu

DENİZLİ °C, 37°C
Parçalı ve az bulutlu

İZMİR °C, 35°C
Parçalı ve az bulutlu

MUĞLA °C, 37°C
Parçalı ve az bulutlu.

AKDENİZ

Parçalı ve az bulutlu, iç kesimlerinin yer yer çok bulutlu, öğleden sonra ve akşam ilk saatlerde Akdeniz’in iç kesimleri ile İskenderun Körfezi çevrelerinin yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın, Doğu Akdeniz'de güneybatıdan yer yer kuvvetli (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

Haberin Devamı

ADANA °C, 29°C
Parçalı bulutlu, kuzey çevreleri yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

ANTALYA °C, 30°C
Parçalı ve az bulutlu

ISPARTA °C, 32°C
Parçalı ve çok bulutlu, öğleden sonra ve akşam ilk saatlerde yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

MERSİN °C, 32°C
Parçalı ve az bulutlu

İÇ ANADOLU

Parçalı ve az bulutlu, doğusunun yer yer çok bulutlu, öğleden sonra ve akşam saatlerinde Yozgat, Kayseri ve Sivas çevrelerinin yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

ANKARA °C, 31°C
Parçalı ve az bulutlu

ESKİŞEHİR °C, 30°C
Parçalı ve az bulutlu

KAYSERİ °C, 35°C
Parçalı ve az bulutlu, zamanla çok bulutlu, bu akşam saatlerinde yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

KONYA °C, 34°C
Parçalı ve az bulutlu

BATI KARADENİZ

Parçalı ve yer yer çok bulutlu, öğleden sonra Bolu, Karabük ve Kastamonu çevreleri, gece saatlerinden itibaren Düzce, Zonguldak ve Bartın çevrelerinin yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

BOLU °C, 27°C
Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

KASTAMONU °C, 31°C
Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

SİNOP °C, 30°C
Parçalı ve az bulutlu

ZONGULDAK °C, 28°C
Parçalı ve çok bulutlu, bu gece saatlerinden itibaren yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

ORTA ve DOĞU KARADENİZ

Parçalı, doğusunun yer yer çok bulutlu, öğleden sonra ve akşam saatlerinde Doğu Karadeniz ile Çorum çevrelerinin yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

RİZE °C, 30°C
Parçalı ve çok bulutlu, öğleden sonra ve akşam saatlerinde yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

SAMSUN °C, 30°C
Parçalı bulutlu

TOKAT °C, 33°C
Parçalı bulutlu

TRABZON °C, 28°C
Parçalı ve çok bulutlu, öğleden sonra ve akşam saatlerinde yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

DOĞU ANADOLU

Parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

ERZURUM °C, 30°C
Parçalı ve az bulutlu

IĞDIR °C, 35°C
Parçalı ve az bulutlu

MALATYA °C, 39°C
Parçalı ve az bulutlu

VAN °C, 28°C
Parçalı ve az bulutlu

GÜNEYDOĞU ANADOLU

Az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

DİYARBAKIR °C, 42°C
Az bulutlu ve açık

GAZİANTEP °C, 36°C
Az bulutlu ve açık

MARDİN °C, 36°C
Az bulutlu ve açık

ŞANLIURFA °C, 38°C
Az bulutlu ve açık.