Geri Dön
Gündem20 bin 843 köpek kayıt altına alındı

20 bin 843 köpek kayıt altına alındı

Bakanlığın genelgesi doğrultusunda yasaklı ırk olarak belirlenen köpeklerini Ev Hayvanı Kayıt Sistemi'ne alınmasında süre dün bitti. Bakanlık verilerine göre Türkiye genelinde 20 bin 843 adet tehlike arz eden köpek, mikroçip uygulanarak kayıt altına alındı...

20 bin 843 köpek kayıt altına alındı

HABER MERKEZİ  - Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yayımlanan genelge doğrultusunda başlatılan işlemler sonucunda, Türkiye genelinde 20 bin 843 adet tehlike arz eden köpek, mikroçip uygulanarak kayıt altına alındı.

Yasaklı ırk olarak belirlenen köpeklerini Ev Hayvanı Kayıt Sistemi'ne (PETVET) kaydettirmek isteyen hayvan sahiplerinin başkentteki adreslerinden biri Ankara İl Tarım Müdürlüğü oldu. Kayıt için tanınan sürenin son günü yoğunluk yaşandı. Yasaklı ırk köpeklerini belediyelerin hayvan bakımevlerinde veya özel veteriner kliniklerinde kısırlaştırdıktan sonra mikroçip taktırarak karne alan hayvan sahipleri, yeni kurallara ilişkin de bilgi aldı.

Tasmasız dolaştırılamayacak

Hayvanları Koruma Kanunu kapsamında, Amerikan Pitbull Terrier, Japanese Tosa, Dogo Argentino, Fila Brasileiro ile Tarım ve Orman Bakanlığı'nın Aralık 2021'de yayımladığı genelgeyle listeye eklenen American Staffordshire Terrier ve American Bully veya bunların melezlerini üreten, sergileyen, takas eden, ülkeye girişini, satışını, reklamını yapan, bu hayvanların ticaretini izinsiz gerçekleştirenlere hayvan başına bu yıl 14 bin 982 lira para cezası getirilmişti. Kurala uymayan köpek sahiplerine de 11 bin lira para cezası kesiliyor.
Söz konusu ırka mensup hayvanlar, kayıt belgesiz, ağızlıksız ve tasmasız dolaştırılamıyor ve halkın yoğun bulunduğu yerlere, çocuk parklarına sokulamıyor.

Mikroçip uygulandı

Genelgenin yürürlüğe girdiği 7 Ocak’tan dün saat 16.30’a kadar, Ankara’da bin 925, İstanbul’da 4 bin 858, İzmir’de 2 bin 541 adet olmak üzere, Türkiye genelinde toplam 20 bin 843 adet tehlike arz eden köpek, mikroçip uygulanarak kayıt altına alındı.

20 günde 132 pitbull sokağa terk edildi

Gaziantep’te dört yaşındaki A.A.’nın 22 Aralık’ta pitbull cinsi iki köpeğin saldırısında ağır yaralanmasının ardından 20 günde 132 pitbull köpeği sokağa bırakıldı. Kentteki mezarlık, piknik alanı gibi ormanlık alanlara dikkat çekmeden besledikleri pitbull köpeklerini bırakan vatandaşlar, hayvanları buradaki ağaçlara bağlayarak gözlerden kayboldu. Hayvanseverler ve görevliler tarafından alınan hayvanlar, en yakın köpek barınaklarına götürüldü. Öte yandan Sivas’ta Kaya Özelma, oğluna ait Dogo Arjantin cinsi köpeği belediye ekiplerine teslim etti. Özelma, “Temiz bir hayvan hırçın değil ama işte cezalardan dolayı mecburen veriyoruz, teslim ediyoruz. Üzülüyorum. Kuzu gibi bir hayvan” dedi.

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler