Geri Dön
Gündem2017 ALES soruları ve cevapları açıklandı mı? (ALES İlkbahar Dönemi)

2017 ALES soruları ve cevapları açıklandı mı? (ALES İlkbahar Dönemi)

ALES İlkbahar Dönemi sınavı dün gerçekleşti. ÖSYM tarafından yapılan ALES sınavlarının sonuçları heyecanla beklenirken soruların ve cevapların ne zaman yayınlanacağı da merak konusu. ALES sınav sonuçları 3 yıl geçerli olacak.

2017 ALES soruları ve cevapları açıklandı mı? (ALES İlkbahar Dönemi)

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM), 81 il merkezi ile Lefkoşa'da düzenlenen ALES ilkbahar dönemi, 7 Mayıs'ta saat 10.00'da başladı ve 180 dakika sürdü.

Sınavın başlama saatinden 15 dakika önce adayların binalara alınma işlemi tamamlandı. Saat 09.45'ten sonra adaylar, sınav binalarına alınmadı.

Testin Sayısal-1 ve Sayısal-2 ile Sözel-1 ve Sözel-2 bölümlerinde adaylara 40'ar soru yöneltildi.

ALES puanları yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına açıktan veya öğretim elemanı dışındaki kadrolardan naklen atamalarda, lisansüstü eğitime girişte, yurt dışına lisansüstü eğitim için gönderilecek adayların seçiminde kullanılıyor.

Sınavdan alınan puanlar, sonuçların açıklandığı tarihten itibaren üç yıl geçerli olacak.

ALES SORULARI VE CEVAPLARI NE ZAMAN YAYINLANACAK?

7 Mayıs Pazar günü ALES sınavına giren adaylar sonuçların ve soruların açıklanacağı tarihi merak ediyor. ÖSYM sınav takvimine göre ALES sınav sonuçları 8 Haziran 2017'de açıklanacak. ALES soruları ve cevaplarının ise sınavın ardından on beş gün içerisinde yayımlanması bekleniyor.

Adaylar sınav sonuçlarını, T.C. Kimlik/Y.U. Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden, mobil uygulamalarından öğrenebileceklerdir.

ALES PUANI NASIL HESAPLANIR?

2017 ALES soruları ve cevapları açıklandı mı (ALES İlkbahar Dönemi)

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
17 Eylül 2021 koronavirüs tablosu ve aşı haritası belli oldu! Vakalar...Türkiye'nin günlük koronavirüs tablosu açıklandı. Sağlık Bakanlığı tarafından 17 Eylül 2021 koronavirüs tablosu paylaşıldı. Bakan Koca yaptığı açıklamada, " Can kaybımız dünkü kadar fazla değil. Vaka sayımız, içinde olduğumuz hareketlilik dönemini aynı ciddiyetle yansıtıyor. Bu durum, yakın günlerde vefat sayılarına yansımaya devam edecek. Tam doz aşımızı olup, tedbirlere uyarak salgına karşı gerekli mücadeleyi vermeliyiz." dedi.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet
akıllı banner