Geri Dön
Gündem2019 ilk ALES ne zaman yapılacak? 2019 ALES sınav takvimi

2019 ilk ALES ne zaman yapılacak? 2019 ALES sınav takvimi

2019 Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES/1)'de ter dökecek binlerce adayın merak ettiği ALES/1 tarihi belli oldu. Peki 2019 ilk ALES ne zaman yapılacak? İşte hem bu sorunun cevabı hem de 2019'daki diğer ALES sınavlarını tarihleri...

2019 ilk ALES ne zaman yapılacak? 2019 ALES sınav takvimi

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı ile ilgili başvuru, sınav ve sınav sonuçlarının değerlendirilmesi detaylarını haberimizde derledik. ALES sınavlarına katılacak olan adayların bilmesi gereken bilgiler şu şekilde...

ALES/1 NE ZAMAN UYGULANACAK?

2019 Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (2019-ALES/1), 5 Mayıs 2019 tarihinde uygulanacaktır.

ALES/2 NE ZAMAN?

ALES/2 sınavı 22 Eylül 2019 tarihinde uygulanacak. Sınav içi başvuru işlemleri 9-17 Temmuz 2019 tarihleri arasında alınacak.

ALES/3 NE ZAMAN?

ALES/3 sınavı 17 Kasım 2019 tarihinde uygulanacak. Sınav için başvuru işlemleri 17-25 Eylül 2019 tarihleri arasında alınacak.

ALES BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

ALES başvuruları ÖSYM'nin resmi internet sitesi üzerinden giriş yapılarak alınıyor. Sınav ücreti yatırılarak, sınav başvuru isteği gerçekleşiyor.

SINAVIN KAPSAMI

Sınavda adaylara sayısal ve sözel testler uygulanacaktır. Sayısal Testi, adayların sayısal ve mantıksal akıl yürütme (muhakeme) becerilerini ölçmeye yönelik 50 sorudan; Sözel Testi, sözel akıl yürütme (muhakeme) becerilerini ölçmeye yönelik 50 sorudan oluşacaktır. Sorular, belirli yükseköğretim programlarında kazanılan yeterlikleri ve bilgileri ölçmeye yönelik olmayacak, farklı alanlardan gelen yükseköğretim kurumu mezunlarının cevaplayabilecekleri nitelikte olacaktır. Sınav Türkçe olacaktır.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Ardahan'ı susuz bırakan olay! 'Bu yapılan vatan hainliğidir' dedi, sebebini açıkladıArdahan'a içme suyu sağlayan ana şebeke boru hattının, pazar günü kimliği belirsiz kişilerce parçalandığı tespit edildi. Sabotaj düzenlendiğini açıklayan Belediye Başkanı Faruk Demir, "Bunun arkasında kesinlikle siyasi bir amaç yoktur çünkü bütün siyasi partilerimizle barış içinde, canla başla birlik, beraberlik içinde çalışıyoruz” dedi.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet
akıllı banner