Geri Dön

‘2020 LGS için tedbir alıyoruz’

2020-LGS’ye katılacak öğrenci sayısının geçmiş yıllara göre fazla olması, Milli Eğitim Bakanlığı’nı yeni önlem almaya zorladı. Bakan Selçuk, “Bu problemin üstesinden geleceğimizi çok rahatlıkla ifade edebilirim” dedi.

‘2020 LGS için tedbir alıyoruz’

 

TBMM Genel Kurulu’nda bakanlığının 2020 bütçesi görüşmelerinde milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, MEB’e ilişkin birçok problem olduğunu söyledi. Selçuk, “Biz, şikâyet makamı değiliz, çözüm makamıyız ve bu çözüm makamı pozisyonu içerisinde birçok problem var; bunu elbette hepimiz görüyoruz, biliyoruz” dedi.

LGS ile ilgili sorular üzerine Selçuk, “Hiçbir şekilde bir problem olmaması konusunda her türlü tedbiri alıyoruz ve yaklaşık 20 bin yeni dersliğimiz önümüzdeki öğretim yılı içerisinde hayata geçecek” diye konuştu.

Dönüşüm açıklaması

Doğa okullarının devir işlemiyle başlayan özel okullar tartışmasında Selçuk’un yaptığı “dönüşüm” açıklaması dikkati çekti. Selçuk, “2019-2020 eğitim öğretim yılı itibarıyla tüm eğitim kademelerinde toplam 14 bin 322 özel okul bulunmaktadır. 2018-2019 eğitim öğretim yılında, açık öğretim öğrencileri hariç, tüm özel okullarda kayıtlı öğrencilerin toplam öğrenci sayısına oranı yüzde 8,7’ye ulaşmıştır. Örgün eğitim içerisindeki özel okul sayısının toplam okul sayısına oranıysa yüzde 19,2’dir.

Eğitim sisteminde ciddi bir yük üstlenen özel öğretim alanı, önümüzdeki üç yıllık süreçte sistemin içinde daha esnek ve amaca dönük bir yapıya kavuşturulacaktır. Uluslararası standartlar getirilerek gelişen özel öğretim, tüm özel okullar için destekleyici ve geliştirici bir işlev üstlenecektir” dedi.

Takvim açıklanacak

Engelli öğretmenlere ilişkin Selçuk, “2003’ten beri 23 bin 590 engelli çalışanımız var ve bunların 7 bin 728’i öğretmen kadrosunda, şubat ayında 750 engelli öğretmenimizi kadromuza katacağız. Engelli personelle ilgili ayrıca başka bir çalışmamız daha var. Atama takvimini de takvimi ve sayısıyla beraber önümüzdeki hafta içerisinde ilan etmiş olacağız” diye konuştu.

E-sınav sayısı artacak

Selçuk, ayrıca “Elektronik Sınav (e-sınav) Projesi kapsamında 81 ilde 126 sınav salonunda sınavlar yapıyoruz. Bu salonlarda Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri Sınavları yapmaktayız. Diğer sınavların da elektronik ortamda yapılması için çalışmalar devam ediyor. 2020’de elektronik sınav salonu sayısını 126’dan 170’e çıkarmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yükseköğretimde ihtisaslaşma ‘bölgesel kalkınma odaklı üniversiteler’ ve ‘araştırma üniversiteleri’ olmak üzere iki koldan yürütülmektedir. ÖSYM bünyesinde 2019 içinde 7 milyon 750 bin adayın katıldığı 10’u elektronik sınav olmak üzere 42 sınav gerçekleştirilmiştir. ÖSYM’nin 2020 yılında ise yaklaşık 11 milyon aday için sınav gerçekleştirileceği öngörülmektedir” diye konuştu.

Kaçak kurslara 38 milyon ceza

İzinsiz etüt merkezleri ve kurslarla ilgili Selçuk, “Bu kurslarla ilgili 956 kaçak kursun kapatılması ve 38 milyon 133 bin lira ceza kesilmesi konusunda bir süreç işlendiğini bu yıl içerisinde söyleyebilirim. İzinsiz yurt hizmeti veren kuruluşlarla ilgili de hem kapatma hem de 11 milyon civarında bir ceza kesimi söz konusu oldu” dedi.

“Milli bütçeden bir Suriyeli öğretmen atamıyoruz” diyen Selçuk, din öğretimiyle ilgili soru üzerine, “Anadolu lisesindeki bütçe neyse bir öğrenci için, din öğretiminde de aynı ama mesleki eğitimde 11 bin lira civarındayken, bu, ortaöğretimde ve din öğretiminde 7 bin 500 lira civarında, özel eğitimde öğrenci başına harcanan 41 bin lira. Yani burada bir ayrıcalık söz konusu değil” dedi.

Otobüs kazasında yaralanan kadın o anları anlattıİstanbul'da 5 kişinin öldüğü otobüs kazasından, 4 yaşındaki oğlu Taha ile birlikte yaralı olarak kurtulan Aynur Akman, "Mola verdiğimiz yerde şoföre baktığımda yorgun görünüyordu. Kazadan yarım dakika önce kalp krizi geçirdiğini söylüyorlar" dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber