Gündem 63 milyonluk vurgun: Ameliyat oyunuyla SGK’yı soydular

63 milyonluk vurgun: Ameliyat oyunuyla SGK’yı soydular

10.06.2023 - 07:00 | Son Güncellenme:

İstanbul’da çalıştıkları ve yönettikleri özel hastanelerin önüne koydukları stantlarda göz tansiyonu ölçme bahanesiyle kimlik bilgilerini aldıkları vatandaşları göz ameliyatı yapmış gibi gösterip SGK’yı 63 milyon TL dolandıran 28’i doktor toplam 40 kişi hakkında gözaltı kararı verildi. İstanbul merkezli beş ilde düzenlenen operasyonlarla şüphelilerden 28’i gözaltına alındı.

63 milyonluk vurgun: Ameliyat oyunuyla SGK’yı soydular

FERİT ZENGİN (HABER MERKEZİ)- Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde “nitelikli dolandırıcılık ve resmi belgede sahtecilik suçlarına” yönelik yürütülen soruşturmada, mali polis ekipleri vatandaşların kimlik bilgilerinin kullanılarak SGK’nın yaklaşık 63 milyon TL dolandırıldığını tespit etti.

Haberin Devamı

Soruşturma kapsamında, aralarında 28 doktor ve iki hastane yöneticisi toplam 40 kişi hakkında mahkemece çıkarılan yakalama kararıyla dün sabaha karşı harekete geçen polis, İstanbul merkezli beş ilde operasyonlar düzenledi. Düzenlenen baskınlarda çoğu doktor 28 şüpheli isim gözaltına alınırken, üç şüphelinin ise yurt dışında olduğu açıklandı.

Ücretsiz göz tansiyonu ölçme bahanesiyle vatandaşların kimlik bilgilerinin temin edilip ardından bu bilgilerin o vatandaşlara hastanede göz ameliyatı yapılmış gibi gösterilerek gerçeğe aykırı veri girişlerinde kullanıldığı, böylece astronomik rakamlarda göz ameliyatının yapılmadığı halde yapılmış gibi kayıt oluşturularak masrafların SGK Başkanlığına fatura edildiği tespit edildi.

Haberin Devamı

Güncel enflasyon değeriyle devletin yaklaşık 63 milyon zarara uğratıldığının tespit edildiği soruşturmada, “Nitelikli dolandırıcılık” suçundan işlem yapılan ve yaklaşık iki yıldır aynı yöntemle dolandırıcılığı devam ettirdiği belirlenen doktor ve hastane yöneticilerinden oluşan şebekenin firari şahıslarına ve geriye dönük dolandırıcılık faaliyetlerine yönelik polisin çalışması devam ediyor.