Geri Dön

8 Türk denizcinin ailesi adalet istiyor

Kerç Boğazı’nda 8’i Türk 20 kişinin ölümüne neden olan Maestro ve Candy gemilerindeki yangının üzerinden 1 yıl geçmesine rağmen sorumlular yargı önüne çıkmadı. 21 Ocak’ta Rusya’ya bağlı Kerç Boğazı açığında birbirlerine bağlı Maestro ve Candy isimli iki gemi arasında LPG transferi yapılırken yangın çıkmıştı. Milano Denizcilik’e ait Tanzanya bayraklı iki gemide çıkan yangında 12’si Hintli, 8’i Türk 20 denizci hayatını kaybetmişti. 4 Türk gemicinin cenazesi Türkiye’ye getirilirken, 4 denizcimize ulaşılamadı.

8 Türk denizcinin ailesi adalet istiyor

Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunduklarını ama 1 yıl geçmesine rağmen mahkemenin başlamadığını söyleyen Kaptan Alican Çebi, “1 yıl geçmesine rağmen halen ceza davasının açılmaması bizi yaralıyor. Bizler adaletin yerini bulması için ümitle beklerken, karşı taraf 20 kişinin öldüğü hurda gemilerden kar elde etmek istiyor. Bu yüzden koyduğumuz hacizleri kaldırmaları bize psikolojik darbe oldu. Böylece hayatını kaybeden 8 Türk’ün ailelerinin gemilerden hakkı olmadığı belirtildi. En önemlisi de aileler kötü niyetli ilan edildi” dedi.

Çebi, şirket ve gemilerin Suriye’ye enerji kaçakçılığı yaptıklarını ortaya çıkarttıklarını ve LPG transferinin yasa dışı olduğunu ispat ettiklerini söyledi. Çebi, “Tüm güvenli çalışma kurallarını ihlal ettiler ve konumlarını gösteren cihazını(AIS) kapattılar. Rus kurtarma ekibi bu yüzden gemileri bulamadı” diye konuştu.

Olayda ağabeyi Erdoğan Çetinok’u kaybeden Hülya Çetinok ise, “Geminin 2. Çarkçısıydı ve cenazesi 8 gün sonra geldi. Ölümünü kız çocuklarına anlatamıyoruz. Bizi parayla satın alarak davadan vazgeçmemizi bile istediler. Şirket sahipleri ve 2 kaptan cezaevine girene kadar mücadele edeceğiz” ifadelerini kullandı.

TBMM’ye önerge verildi

Maestro gemisi söküm için İzmir’e götürüldü ancak ailelerin haciz uygulatmasıyla Haydarpaşa Limanı’na çekilmişti. Çanakkale milletvekili Özgür Ceylan’ın Mart 2019’da TBMM’ye verdiği soru önergesine Ulaştırma Bakanlığı, ‘gemiler yabancı bayraklı olduğundan denetimin yapılamadığı’ cevabını vermişti.

İki kişi her şeyi itiraf ettiKonya'nın Ilgın ilçesinde, otomobilinde ölü bulunan ve yapılan otopsi sonucunda cinayete kurban gittiği ortaya çıkan Şahin Topuz'u (30) öldürdüğü iddiasıyla gözaltına alınan 5 kişiden, kayınbiraderleri Y.K.ve B.K. cinayeti işlediklerini itiraf etti. Topuz'u öldürdükten sonra olaya kaza süsü verdiklerini de itiraf şüphelilerden Y.K. ve B.K. tutuklanırken, 3 kişi de adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber