Geri Dön

ABD’li heyetle Patriot görüşüldü

İzmir’de WeAreNATO toplantısına katılan senatör ve askerlerden oluşan ABD’li heyet ile Türk heyetin görüşmesinde F-35 savaş uçaklarının temini ve hava savunma sistemi Patriotlar ele alındı.

ABD’li heyetle Patriot görüşüldü
ECEM TOPLAR Ankara

ABD Kongresi’nden bir heyet dört gündür İzmir’deki NATO Müttefik Kara Kuvvetleri Komutanlığı (LANDCOM) karargahında temaslarda bulunuyor. Heyeti, karargâh komutanı ABD’li Korgeneral JT Thomson Army ağırlıyor. Heyette, Kansas Senatörü Jerry Moran, Kuzey Karolina Senatörü Richard Burr, Nebraska Senatörü Deb Fischer, Güney Dakota Senatörü John Thune ile birlikte Türkiye karşıtlığıyla tanınan Florida Senatörü Marco Rubio da yer alıyor. Rubio, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemini almasının ardından, ABD Temsilciler Meclisi’ne yaptırım için çok sayıda karar tasarısı sundu. LANDCOM’un sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, ABD Kongre Heyeti’nin görüşmelerinde NATO İttifakı, LANDCOM’un rolü, NATO müttefiklerinin ortak operasyonlarının tartışıldığı belirtildi. Heyetin Türk diplomat ve askerleriyle yaptığı görüşmelerde, F-35’ler ve ABD’den Patriot alımı konuları da ele alındı. Kaynaklar, Senatör Rubio’nun yaklaşımını koruduğunu ve S-400 Hava Savunma Sistemi Rusya’ya gönderilmeden Türkiye’ye Patriot verilmesine destek vermeyeceğini söylediğini aktardı.                      

 

Corona virüse yakalanan İngiltere Başbakanı Johnson hastaneye kaldırıldıCorona virüse yakalanan İngiltere Başbakanı Boris Johnson hastaneye kaldırıldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber