Geri Dön
GündemABD’li heyetle Patriot görüşüldü

ABD’li heyetle Patriot görüşüldü

İzmir’de WeAreNATO toplantısına katılan senatör ve askerlerden oluşan ABD’li heyet ile Türk heyetin görüşmesinde F-35 savaş uçaklarının temini ve hava savunma sistemi Patriotlar ele alındı.

ABD’li heyetle Patriot görüşüldü

ABD Kongresi’nden bir heyet dört gündür İzmir’deki NATO Müttefik Kara Kuvvetleri Komutanlığı (LANDCOM) karargahında temaslarda bulunuyor. Heyeti, karargâh komutanı ABD’li Korgeneral JT Thomson Army ağırlıyor. Heyette, Kansas Senatörü Jerry Moran, Kuzey Karolina Senatörü Richard Burr, Nebraska Senatörü Deb Fischer, Güney Dakota Senatörü John Thune ile birlikte Türkiye karşıtlığıyla tanınan Florida Senatörü Marco Rubio da yer alıyor. Rubio, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemini almasının ardından, ABD Temsilciler Meclisi’ne yaptırım için çok sayıda karar tasarısı sundu. LANDCOM’un sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, ABD Kongre Heyeti’nin görüşmelerinde NATO İttifakı, LANDCOM’un rolü, NATO müttefiklerinin ortak operasyonlarının tartışıldığı belirtildi. Heyetin Türk diplomat ve askerleriyle yaptığı görüşmelerde, F-35’ler ve ABD’den Patriot alımı konuları da ele alındı. Kaynaklar, Senatör Rubio’nun yaklaşımını koruduğunu ve S-400 Hava Savunma Sistemi Rusya’ya gönderilmeden Türkiye’ye Patriot verilmesine destek vermeyeceğini söylediğini aktardı.                      

 

Türkiye'nin günlük koronavirüs tablosu ( 26 Temmuz 2021 )Türkiye'nin günlük koronavirüs tablosu belli oldu. Türkiye'de son 24 saatte 224 bin 198 Kovid-19 testi yapıldı, 16 bin 809 kişinin testi pozitif çıktı, 63 kişi hayatını kaybetti. Kovid-19'la mücadele kapsamında son 24 saatte birinci, ikinci ve üçüncü doz toplam 1 milyon 323 bin 982 aşı uygulandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet