Geri Dön
GündemAÇIK CEZAEVİ İZİNLERİ ne zaman bitecek? Cezaevi izinleri uzatıldı mı?

AÇIK CEZAEVİ İZİNLERİ ne zaman bitecek? Cezaevi izinleri uzatıldı mı?

Açık cezaevi izinleri bugüne kadar 12 kez uzatıldı. Koronavirüs salgını ve pandemi süreci sebebiyle uzatılan açık cezaevi izinleri için verilen süre Mayıs ayının sonunda sona eriyor. Peki, açık cezaevi izinleri uzatıldı mı? Adalet Bakanlığı, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü cezaevi izinleri ile ilgili duyuru yaptı.

AÇIK CEZAEVİ İZİNLERİ ne zaman bitecek? Cezaevi izinleri uzatıldı mı?

Açık cezaevi izinleri uzatıldı mı? Adalet Bakanlığı, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü, açık cezaevlerindeki hükümlülerin koronavirüs kapsamındaki izinlerinin belirlenen tarihte sona ereceğini duyurdu. İşte cezaevi izinleri için son durum.

AÇIK CEZAEVİ İZİNLERİ NE ZAMAN BİTECEK?

Koronavirüs pandemisi nedeniyle 15 Nisan 2020’den beri denetimli serbestlik tedbiriyle evlerinde olan yaklaşık 80 bin açık cezaevi mahkûmunun COVID-19 izinleri 31 Mayıs’ta sona eriyor. Adalet Bakanlığı izinden dönecek hükümlülere kalan cezalarını çekmek üzere girecekleri cezaevleri konusunda tercih hakkı da tanıyacak.

Bugüne kadar 12 defa uzatılan açık Cezaevi izinleri 31 Mayıs’ta son bulacak. Salgının seyri, vaka sayılarındaki düşüş ve aşılama oranı dikkate alınarak Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu tavsiye kararları doğrultusunda ülke genelindeki normalleşme süreci nedeniyle COVID-19 izninde bulunan hükümlülerin izni uzatılmadı.

COVID-19 izninden bugüne kadar 200 bin Mahkûm faydalandı. Hükümlülere cezalarının geri kalanını çekmesi gerektiği tebligatla bildirilecek.

Cezaevine dönmeyenler firari sayılacak ve haklarında yakalama kararı çıkarılacak. Bakanlık kaynaklarından alınan bilgiye göre COVID-19 izninden dönecek hükümlüler, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’ne (CTE) ait https://cte.adalet.gov.tr/ resmi web sitesinden TC kimlik numaralarını girerek, girmek istedikleri cezaevlerine ilişkin tercihte bulunacaklar. Bu cezaevlerinde yer yoksa en yakın cezaevine yerleştirilecekler.

Hükümlüler dönecekleri ceza infaz kurumlarını CTE’nin resmi web sitesinde oluşturulacak sorgulama ekranı üzerinden öğrenebilecekler.