Geri Dön
GündemAÇIK CEZAEVİ İZİNLERİ UZATILDI MI 2022, ne zaman bitiyor? CTE cezaevi korona izinleri son dakika gelişmeleri

AÇIK CEZAEVİ İZİNLERİ UZATILDI MI 2022, ne zaman bitiyor? CTE cezaevi korona izinleri son dakika gelişmeleri

Açık cezaevi covid-19 izinleri ile ilgili son dakika gelişmeleri hükümlü ve aileleri tarafıdan yakından takip ediliyor. 2019 yılında ilk vakanın görüldüğü koronavirüs salgını nedeniyle cezaevi izinleri 15 Nisan 2020 tarihinde hayata geçirilmişti. Peki, 2022 açık cezaevi izinleri ne zaman bitecek?

AÇIK CEZAEVİ İZİNLERİ UZATILDI MI 2022, ne zaman bitiyor? CTE cezaevi korona izinleri son dakika gelişmeleri

Cezaevi izinleri son olarak iki ay daha uzatılmıştı. Hükümlü ve yakınları ise yeni bir izin açıklaması nedeniyle Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü'nden gelecek açıklamayı bekliyordu. Covid-19 izinlerinin akıbetine yönelik CTE'den duyuru geldi. İşte, açık cezaevi izinleri son durumu hakkında...

CEZAEVİ İZİNLERİ UZATILDI MI?

İlk olarak, koronavirüs dolayısıyla 15 Nisan 2020 tarihinde uygulamaya geçirilen açık cezaevi korona izinlerinin uzatılmasına yönelik bir açıklama yapılmadı. Son olarak iki ay süre ile uzatılmıştı.

AÇIK CEZAEVİ İZİNLERİ NE ZAMAN BİTİYOR?

Açık ceza infaz kurumlarında bulunanlar ile kapalı ceza infaz kurumunda bulunup da açık ceza infaz kurumlarına ayrılmaya hak kazanan hükümlüler, 5275 sayılı yasanın 105/A maddesi kapsamında denetimli serbestlik tedbiri uygulanarak cezasının infazına karar verilen hükümlüler ülkemizde yaşanan salgın süreci nedeniyle Covid-19 iznine gönderilmiş olup söz konusu izinler 31.05.2022 tarihinde sona erecektir.

Salgın hastalığın seyri, vaka sayılarındaki düşüş ve aşılama oranı dikkate alınarak Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu tavsiye kararları doğrultusunda ülke genelindeki normalleşme süreci nedeniyle Covid-19 izninde bulunan hükümlülerin 31.05.2022 tarihi itibariyle açık ceza infaz kurumlarına dönmeleri; denetimli serbestlik yükümlülerinden hakkında denetim planı hazırlanarak yükümlülükleri belirlenmiş olanların 1 Haziran 2022 tarihinden itibaren denetim planlarında yazan yükümlülüklere aynen uymaları, hakkında henüz denetim planı hazırlanmamış olanların 1 Haziran 2022 tarihinden itibaren ilgili denetimli serbestlik müdürlüğüne müracaat etmeleri ve işlemlerini başlatmaları gerekmektedir.

Hükümlülere dönecekleri ceza infaz kurumlarını Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğüne ait https://cte.adalet.gov.tr/ resmi web sitesinde oluşturulacak sorgulama ekranı üzerinden öğrenme imkânı sağlanacaktır.