Geri Dön
GündemHer an açıklama gelebilir... YKS ek tercihleri ne zaman başlayacak?

Her an açıklama gelebilir... YKS ek tercihleri ne zaman başlayacak?

Günler ve saatler ilerliyor. Üniversite adaylarının heyecanı ise katlanmaya devam ediyor. ÖSYM'den duyuru bekleyen binlerce kişi boş kontenjanların belli olmasını ve ek tercihlerin başlamasını bekliyor.

Her an açıklama gelebilir... YKS ek tercihleri ne zaman başlayacak?

YKS ek tercihleri için artık öğrenciler bir duyuru bekliyor. Üniversite kayıtlarının da sona ermesiyle birlikte sabırsızlık ve heyecan had safhaya ulaşmış durumda... Yoğun bir şekilde YKS ek tercihler başladı mı, ne zaman başlıyor? ÖSYM duyuru yaptı mı? soruları yöneltiliyor.

YKS EK TERCİHLER NE ZAMAN BAŞLIYOR?

ÖSYM'den YKS ek tercih tarihleri hakkında bir açıklama gelmedi. Üniversite kayıtlarının 5 Eylül'de son bulması nedeniyle ek tercihlerin en geç bu hafta cuma gününe kadar başlaması bekleniyor. Aynı şekilde üniversite boş kontenjanlarının da yine aynı tarihlerde ilan edilmesi öngörülüyor.

YKS EK TERCİHİ NASIL YAPILIR?

YKS ek tercih işlemleri de ÖSYM'nin resmi internet sitesi üzerinden yapılacak.

Yükseköğretim programlarına kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra boş kalan kontenjanlar üniversitelerce ÖSYM’ye bildirilecektir. Yükseköğretim programlarının 2020-YKS sonuçlarına göre yapılan genel yerleştirme sonunda boş kalan veya kaydolmama nedeniyle dolmayan kontenjanlarına ÖSYM tarafından merkezî olarak Ek Yerleştirme yapılacaktır. Merkezî yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar, ek yerleştirme için başvuramayacaktır. Ek Yerleştirmede; ön lisans ve lisans programlarına merkezî genel yerleştirmedeki en küçük puanlarının altında puanı olan aday yerleştirilmeyecektir. Kesin kayıt sonunda kontenjan açığı kalan programlara ön kayıtla öğrenci alınmayacaktır

Ek yerleştirme tercih ücreti 20,00 TL olacaktır. Ek yerleştirme için tercih yapan adaylardan ek yerleştirme ücretini yatırmayanların ek yerleştirme için yapmış oldukları tercihler işleme alınmayacaktır. ÖSYM Yönetim Kurulunun 14.01.2019 tarihli kararı gereği, şehit eşi, şehit çocuğu, gazi, gazi eşi ile gazi çocuklarından ek yerleştirme ücreti alınmayacaktır.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Bitlis’te iki araç kafa kafaya çarpıştı: 7 yaralıBitlis'te, kamyonet ile otomobilin çarpıştığı kazada 7 kişi yaralandı. Yaralılar, ambulanslarla hastaneye kaldırılıp tedaviye alındı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler