Geri Dön

Adnan Oktar suç örgütüne yeni iddaname! Tehdit etmiş

Adnan Oktar Organize Suç Örgütü'ne yönelik, aralarında örgüt elebaşı Adnan Oktar ile ana davadan tutuklu bazı sanıkların da bulunduğu 18  kişi hakkında ek iddianame düzenlendi.

Adnan Oktar suç örgütüne yeni iddaname! Tehdit etmiş

 İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede,  örgüt elebaşı Adnan Oktar ile 226 kişi hakkında, "çocukların cinsel istismarı",  "cinsel saldırı", "kişiyi hürriyetinden yoksun kılma", "kişisel verilerin hukuka  aykırı olarak elde edilmesi ve yayılması", "şantaj", "dolandırıcılık", "eğitim  hakkının engellenmesi", "eziyet" ve örgütün 16 farklı faaliyeti kapsamında  işlenen suçlardan kamu davası açıldığı, yargılamanın İstanbul 30. Ağır Ceza  Mahkemesi tarafından devam ettiği belirtildi.

Ana davada çok sayıda kadına ve çocuğa karşı "cinsel saldırı" suçundan  yargılanan Adnan Oktar'ın, ek iddianamede K.M.S'ye karşı "nitelikli cinsel  saldırı" suçundan da cezalandırılması talep edildi.

İddianamede, örgütsel faaliyetleri nedeniyle aranan, Dubai'de sınır  dışı edilmesinden sonra Türkiye'ye girişte yakalanan şüpheli Mustafa Kuşçu'nun da  "nitelikli cinsel saldırı" suçundan cezalandırılması istenirken, Kuşçu'nun hukuki  eğitimi olmamasına rağmen avukatlık bürosunda örgütsel saiklerle çalıştığı ve  çalıştırıldığı, kuyumculuk işi yaptığı bahanesiyle silah aldığı ancak herhangi  bir kuyumculuk dükkanının olmadığının tespit edildiği vurgulandı.

Şüphelilerden Hayri Muhammet Keş'in, örgüt mensubu şüpheli Fatih  Menet'in evinde yakalandığı, yakalandıkları evde örgütsel dokümanlar ve örgüte  karşı gerçekleştirilen operasyon neticesinde tutuklanan şüphelilerin ceza infaz  kurumu koğuş listesinin ele geçirildiği belirtilen iddianamede, şüphelinin  "örgüt üyeliği" suçundan cezalandırılması istendi

"TEHDİT, KİŞİSEL VERİLERİ HUKUKA AYKIRI VERME VEYA ELE GEÇİRME ..."

İddianamede ayrıca, ana dava dosyası için soruşturma aşamasında  müşteki olarak ifade veren B.K'nin 3 Aralık 2019'da cep telefonundan arandığı,  bir kadının kendisine tutuklu sanıklar Mustafa Işık ve olay tarihinde tutuklu  olan Mehmet Murat Atmaca'dan selam getirdiğini ve bu sanıkların kendisiyle  görüşmek istediği söylediğini, şikayetinden vazgeçilmesi için kendisine telkinde  bulunulduğunu iddia edip şikayette bulunduğu anlatıldı.

B.K'yi arayan kişiyi bulmak için yoğun çalışmalarda bulunan polis  ekipleri, aramanın Bağcılar Mahmutbey'deki bir sabit hattan yapıldığını  belirleyerek, arama saati ve süresiyle kamera görüntülerindeki kişiye ulaştığı,  yaptırılan teşhisin ardından da bu kişinin şüpheli Kübra Kartal olduğunun tespit  edildiği ifade edilen iddianamede, Kartal ile Mustafa Işık'ın "suç örgütünün  kullandığı korkutucu gücünden yararlanmak suretiyle tehdit" suçundan  cezalandırılması istendi.

İddianamede, olay tarihi itibarıyla bir GSM şirketinin genel müdürlüğü  bünyesindeki şirkette müşteri temsilcisi olarak görev yapan şüpheli Nilüfer  Ayır'ın, örgüt mensubu Mehmet Alp Ünlü'ye, ana dosyanın müştekilerinden Özkan  Mamati'nin, telefon faturalarını ödeyip ödemediği gibi özel bilgiler verdiğine  değinilerek, bu kişinin "belli bir meslek sınıfının sağladığı kolaylıktan  yararlanmak suretiyle kişisel verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele  geçirme" suçundan cezalandırılması talep edildi.

Şüphelilerden İpek Esra Uçar'ın, "örgüt üyeliği" suçundan uzun  zamandır aranan Turgut Aksu'nun arkadaşı olduğu, arama yapmaya gelen polis  ekiplerinin, Aksu'yu, Uçar'ın yatak odasındaki elbise dolabında saklanır halde  bulduğu bilgisine yer verilen iddianamede, aynı zamanda Adnan Oktar kitapları  satın aldığı, firari örgüt üyelerinden biriyle sosyal medyada yazışmalarının  olduğu ve örgütsel paylaşımlar yaptığı tespit edilen şüpheli Uçar'ın "suç  örgütüne üye olmamakla birlikte yardım etme" suçundan cezalandırılması istendi.

İddianamedeki diğer sanıkların ise, "kişisel verileri hukuka aykırı  olarak ele geçirme veya yayma", "nitelikli cinsel istismar" ve "örgüt üyeliği"  suçlarından değişen oranlarda hapis cezasına çarptırılmaları talep edildi.

İddianame, ana dava dosyasıyla birleştirilmesi talebiyle İstanbul 30.  Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi.

ANA DAVADA YARGILAMA SÜRÜYOR

Adnan Oktar davası, uzun süredir Silivri Ceza ve İnfaz Kurumu  karşısındaki salonda, etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanan sanıkların  savunmalarının alınmasıyla sürüyor. Önceki gün yapılan duruşmada dinlenilen,  itirafçı tutuksuz sanık Merve Bozyiğit, eski ifadesini reddederek emniyette  istismar edildiğini ve baskıya uğradığını iddia etti.

Bu beyan üzerine mahkeme, sanığın emniyet ifadesini alan polis memuru  ile avukatının tanık olarak dinlenilmesine karar verdi. Dün yapılan duruşmada  dinlenilen tanıklar, Bozyiğit'in iddialarının gerçeği yansıtmadığını söyledi.  Bunun üzerine mahkeme heyeti, yalan beyanlarda bulunan sanık Bozyiğit'in, üzerine  atılı suçlardan tutuklanması için hakkında yakalama emri çıkarılmasına hükmetti.

 

 

Gebze'de yolcu otobüsü devrildiKocaeli’nin Gebze ilçesi TEM Otoyolu’nda yolcu otobüsü devrildi. Bölgeye çok sayıda itfaiye ve sağlık ekibi sevk edildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber