Geri Dön

Akın ve iki yüzbaşı serbest bırakıldı

15 Temmuz darbe girişimi sırasında Genelkurmay karargahında darbeci askerlere direnirken ayağından vurularak “kahraman” ilan edilen Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Güler’in koruma subayı Yüzbaşı Burak Akın ve Akın ile aynı mahrem imama tabi olduklarını itiraf eden yüzbaşılar Fuat Söylemez ve Abdülkadir Koçyiğit, etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanarak serbest kaldı. Savcılığın sevk yazısında Akın’ın 26 Aralık 2017’de Ankara TEM Şube Müdürlüğü’ne gelerek FETÖ hakkında bilgi vermek istediğini belirttiği aktarıldı.

Akın ve iki yüzbaşı serbest bırakıldı

Yazıda, “Burak Akın’ın FETÖ içerisinde yer alan mahrem imam ve askerlerin isim ve fotoğraf teşhisini yaptığı, yapı içerisinde yer aldığı, zaman dilimi hakkında detaylı bilgiler verdiği, 15 Temmuz 2016 tarihinde hain darbe gecesi Kara Kuvvetleri Komutanı Salih Zeki Çolak’ı koruması esnasında darbeci hainler tarafından iki bacağından vurulduğu, vermiş olduğu ifadesinde Yüzbaşı Abdulkadir Koçyiğit ve Yüzbaşı Fuat Söylemez ile belli dönemler içerisinde aynı mahrem imama tabi aynı grup içerisinde yer aldığı belirtmiştir” denildi. Yazıda Söylemez’le ilgili olarak, “Kendi eşinin FETÖ içerisinde yer aldığını, eşi ile katalog evliliği yaptığını, bağlı olduğu mahrem imamları teşhis ettiği” değerlendirmesi yapıldı. Koçyiğit’le ilgili olarak ise, “Eşi ile katalog evliliği yaptığı, tabi olduğu imama bağlı grubun yer alan asker kişiler hakkında bilgi verdiği, eşine 2012 KPSS sınav sorularının yarısını FETÖ abisi tarafından verildiği, 90-91 puan arasında bir puan aldığı, 2013 yılında Batman İl Spor Müdürlüğü’ne memur olarak atamasının yapıldığı, kendisinin de 2012 yılı KPDS sınav sorularının yarısının mahrem imam tarafından verildiği, söz konusu sınavda 91 aldığı anlaşılmıştır” ifadelerinin yer aldığı bildirildi.

4 gözaltı daha

Öte yandan, şüpheli askerlerin ifadeleri doğrultusunda, “mahrem ağabey” konumunda olduğu iddia edilen 3 sivil imam ile 1 kadın olmak üzere 4 şüpheli de gözaltına alındı. Şüpheli kadının sivil imamlardan birinin eşini olduğu ve şüpheli subayların eşlerinin de sorumlusu olduğu iddia edildi.

Aydın plajları doldu taştıAydın'ın Didim ilçesinde,  havanın mevsim normallerinin üzerinde seyretmesinden dolayı, Altınkum plajı ve Akbük sahillerinde  yoğunluk yaşandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber