Geri Dön

Akkuyu Nükleer Santrali nerede yapılacak? Nükleer santral nedir, Akkuyu nerede?

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, sosyal medya hesabı Twitter'dan Akkuyu Nükleer Güç Santrali çalışmalarıyla ilgili bir paylaşım yaptı. Bakan Albayrak'ın paylaşımından sonra Akkuyu'nun nerede olduğu araştırılmaya başlandı. Peki Akkuyu nerede? Akkuyu Nükleer Santrali nereye yapılacak?

Akkuyu Nükleer Santrali nerede yapılacak? Nükleer santral nedir, Akkuyu nerede?

Akkuyu Nükleer Santral inşasında çalışmalar devam ediyor. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Akkuyu Nükleer Santrali ile ilgili sosyal medya hesabında paylaşım yaptı. Peki Akkuyu Nükleer Santrali nereye yapılacak? İşte Akkuyu ile ilgili bilgiler...

AKKUYU NEREDE?

Akkuyu Nükleer Güç Santrali, Mersin’in Gülnar ilçesi Akkuyu bölgesinde yapılacak.

BAKAN ALBAYRAK PAYLAŞTI!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Twitter hesabından şu açıklamayı yaptı:

"Büyük hayallerimiz, tamamlanacak hikayelerimiz, milletimize sözlerimiz var.

70 yıllık stratejik nükleer hayalimiz gerçeğe dönüşüyor. Akkuyu NGS inşaatı atom çekirdeği üzerinde yükseliyor.

Bugünleri atlatacağız. Büyük ve Güçlü Türkiye idealine emin adımlarla yürüyeceğiz."

NÜKLEER ENERJİ SANTRALİ NEDİR?

Nükleer santral, bir veya daha fazla sayıda nükleer reaktörün yakıt olarak radyoaktif maddeleri kullanarak elektrik enerjisinin üretildiği tesistir. Radyoaktif maddeler kullanılmasından dolayı diğer santrallerden farklı ve daha sıkı güvenlik önlemlerini, teknolojileri içerisinde barındırır.

Einstein; 1905 yılında E=mc2 formülü ile fisyon sonucu açığa çıkabilecek enerji konusunda öngörüde bulunmuştu. Daha sonra 1930 yılında bu öngörü deneysel olarak Otto Hahn, Lise Meitner ve diğerleri tarafından doğrulandı. Dünyadaki ilk nükleer reaktör 1942 yılında Enrico Fermi’nin yürüttüğü bir proje sonucunda Amerika Birleşik Devletleri' nin Chicago, Illinois kentinde kuruldu.

Elektrik üreten ilk ticari nükleer güç santralı Shippingport, Pennsylvania'da (ABD) kurulmuş ve 1957'de işletmeye girmiştir. Fisyon kullanılarak üretilen ilk elektrik ise, Aralık 1951'de Arco, Idaho’daki Deneysel Üretken Reaktöründe elde edilmiştir.

ÇALIŞMA PRENSİBİ NEDİR?

Reaktörün kalbinde, ana madde olarak uranyum kullanılır. Uranyumun parçalanmasından sonra ortaya yüksek miktarlarda enerji çıkmaktadır. Uranyum, bu şekilde fisyon (atomun iki veya daha fazla çekirdeğe bölünmesi) tepkimesine girer. Fisyon tepkimesi ile oluşan yüksek miktardaki enerji, su buharını yüksek sıcaklıklara kadar ısıtır. Oluşan buhar, elektrik jeneratörü türbinlerine iletilir. İletilen buhar da türbin şaftını çevirerek elektrik üretimini sağlar. Bu mekanik dönme hareketi sonucunda alternatörlerde elektrik elde edilir. Jeneratörde oluşan elektrik ise iletim hatları denilen iletken teller ile kullanılacağı yere gönderilir. Türbinden çıkan, ısı enerjisi yani sahip olduğu basınç ve sıcaklığı düşmüş olan buhar, tekrar kullanılmak üzere yoğuşturucuda (kondenser) yoğuşturulup su haline dönüştürüldükten sonra, tekrar reaktörün kalbine gönderilir. Yoğuşturucu da su buharının faz değişimini yapabilmek için çevrede bulunan deniz, göl gibi su kaynaklarını soğutucu olarak kullanır.

Manisa'da aynı kişiye ait iş yerlerine saldırdıManisa'nın Turgutlu ilçesinde İ.S.'ye ait spor mahağazı ile ofisi, kimliği belirsiz kişi tarafından saldırıya uğradı. Saldırı nedeniyle her iki iş yerinde maddi hasar meydana gelirken, şüphelinin yakalanması için çalışma başlatıldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber