Geri Dön

ALES başvuruları başladı! Başvurular nasıl yapılacak?

ALES başvuruları bugün itibariyle başladı. Adaylar, ÖSYM aday işlemleri sisteminden başvurularını yapabilecek. Sınav ücretinin ödenmesiyle de adaylar sınav başvuru işlemini tamamlamış olacak. ALES ücreti nasıl ödenecek?

ALES başvuruları başladı! Başvurular nasıl yapılacak?

ALES başvuru işlemleri başladı. Adaylar 4 Ekim’e kadar aday işlemleri sisteminden başvurularını tamamlayabilecek. Başvuru yapıldıktan sonra adayların, ALES ücretini de ödemesi gerekiyor. Sınav ücretini ödemeyen adayların başvuruları geçersiz olarak sayılır. 19 Kasım’da yapılacak olan sınavda yeni değişiklikler de uygulamaya konulacak.

ALES BAŞVURUSU İÇİN TIKLAYINIZ!

ALES SINAV GİRİŞ YERLERİ HAKKINDA DETAYLAR İÇİN TIKLAYINIZ!

Yukarıda verilen linkler bilgilendirme amaçlıdır.

ALES’TE HANGİ DEĞİŞİKLİKLER YAPILDI?

ALES için bazı değişiklikler yapıldı. 19 Kasım’da yapılacak olan sınav için de bu değişiklikler uygulamaya konulacak. Bu değişiklikler;

Sınav soru sayısı 160’tan 100’e, sınav süresi de 180 dakikadan 150 dakikaya düşürüldü. Sözel-1, Sözel-2 ve Sayısal-1, Sayısal-2 olarak dört bölümden oluşan ALES, sadece sözel ve sayısal olarak iki bölümdne oluşacak.

ALES sayısal testte adayların analiz etme, mantıksal akıl yürütme, yorumlama ve çözümleme becerisi ölçülecek.

Bunlar dışında ALES eşit ağırlık puanı hesaplamasında da sayısal ve sözel testlerin ağırlıkları yüzde 50 olacak. ALES sayısal ve ALES sözel testlerinin hesaplama işlemlerinde ise değişiklik yapılmadı

ALES BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

ALES başvurusu, ÖSYM aday işlemleri sistemine T.C. kimlik numarası ve aday şifresi ile girilerek gerçekleştirilir. Sistemden başvuru yapan adaylar, ALES ücretini de ödeyerek sınav başvurusunu tamamlar. Adayların sistem üzerinden başvuru yapabilmesi için, güncel fotoğraflarının yani sisteme son 50 ay içinde çekilip yüklenen fotoğraflarının olması gereklidir. Güncel fotoğrafı olmayan adaylar, ÖSYM başvuru merkezlerinden başvuru yapabilir. Başvuru merkezlerinden yapılacak işlemler için adaylardan 5 Türk Lirası ücret alınır. 26 Eylül-4 Ekim tarihleri arasında sınav başvurusu yapmayan adaylar, ÖSYM tarafından belirlenen geç başvuru gününde sınav için başvuru yapabilecek. Geç başvuru için adayların normal sınav başvuru ücretinden daha fazla ücret ödemesi gerekir.

ALES ÜCRETİ NASIL ÖDENİR?

-Akbank tüm şubeleri, ATM’leri ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuru yapacak olanlar hariç)

- Albaraka Türk Katılım Bankası tüm şubeleri, ATM’leri ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuru yapacak olanlar hariç)

- Kuveyt Türk Katılım Bankası tüm şubeleri ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuru yapacak olanlar hariç)

- Halkbank tüm ATM’leri, şubeleri ve internet bankacılığı

- Türk Ekonomi Bankası tüm şubeleri ve internet bankacılığı

- Ziraat Bankası’nın sadece mobil bankacılık ve internet bankacılığı

Bu ödeme seçenekleri dışında adaylar, ÖSYM ‘’Ödemeler’’ alanından kredi kartı/banka kartı ile de ödeme yapabilir.

Son dakika... Bingöl'de korkutan depremGelen son dakika haberine göre; Bingöl'de deprem meydana geldi. Saat 12.37'de meydana gelen depremin büyüklüğü 4.1 olarak açıklandı. Bingöl'ün Sancaklı ilçesindeki depremin derinliği ise 1.6 km olarak açıklandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber