Geri Dön

ALES başvuruları başladı! Sınav ücreti nasıl ödenecek?

ALES başvuruları 26 Eylül’de başladı. Adaylar 4 Ekim’e kadar sınav başvurusu yapabilecek. Aday işlemleri sisteminden başvuru yapan adaylar, ALES ücretini ödeyerek başvurusunu tamamlamış olacak. ALES sınav ücreti nasıl ödenir?

ALES başvuruları başladı! Sınav ücreti nasıl ödenecek?

ALES başvuruları 26 Eylül - 4 Ekim tarihleri arasında yapılacak. 19 Kasım’da yapılacak ALES için yeni değişiklikler de uygulamaya konuldu. Değişiklikler ile sınav süresi ve soru sayısı azaltıldı. ALES puanı geçerlilik süresi 3 yıldan 5 yıla çıkarıldı. Puan hesaplamasında da değişikliğe gidildi.

ALES BAŞVURUSU İÇİN TIKLAYINIZ!

ALES SINAV GİRİŞ YERLERİ HAKKINDA DETAYLAR İÇİN TIKLAYINIZ!

Yukarıda verilen linkler bilgilendirme amaçlıdır.

ALES BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

ALES başvuru işlemleri, ÖSYM aday işlemleri sistemi üzerinden yapılır. Adaylar, sistemden başvuru yaptıktan sonra sınav ücretini de ödeyerek başvurularını tamamlarlar. Sınav ücretini ödemeyen adayların başvuruları geçersiz sayılır. ÖSYM aday işlemleri sisteminden başvuru yapılabilmesi için, adayın sistemde güncel fotoğrafının bulunması gereklidir. Son 50 ay içinde çekilen fotoğraflar güncel olarak kabul edilir. Güncel fotoğrafı olmayanlar, ÖSYM başvuru merkezlerinden 5 Türk Lirası ücret karşılığında fotoğraflarını güncelleyebilirler.

26 Eylül ve 4 Ekim tarihleri arasından ALES başvurusunu tamamlayamayan adaylar, kılavuzda belirtilen tarihler arasında da geç başvuru yapabilir. Geç başvuru için adaylar, daha fazla sınav ücreti öderler.

ALES SINAV ÜCRETİ NE KADAR?

2017 yılı ALES sonbahar dönemi başvuru ücreti 90 Türk Lirası’dır. Geç başvuru ücreti ise 135 Türk Lirası’dır. Adaylar sınav ücretini ÖSYM’nin ‘’Ödemeler’’ sisteminden kredi kartı ya da banka kartı ile ödeyebilir. Bunun dışında şu ödeme seçenekleri de kullanılabilir;

-Akbank tüm şubeleri, ATM’leri ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuru yapacak olanlar hariç)

- Albaraka Türk Katılım Bankası tüm şubeleri, ATM’leri ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuru yapacak olanlar hariç)

- Kuveyt Türk Katılım Bankası tüm şubeleri ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuru yapacak olanlar hariç)

- Halkbank tüm ATM’leri, şubeleri ve internet bankacılığı

- Türk Ekonomi Bankası tüm şubeleri ve internet bankacılığı

- Ziraat Bankası’nın sadece mobil bankacılık ve internet bankacılığı

ALES’TE YAPILAN DEĞİŞİKLİKLER

ALES için yapılan değişiklikler; sınav soru sayısı 160’tan 100’e, sınav süresi de 180 dakikadan 150 dakikaya düşürüldü. ALES puanı geçerlilik süresi 3 yıldan 5 yıla çıkarıldı. Sözel-1, Sözel-2 ve Sayısal-1, Sayısal-2 olarak dört bölümden oluşan ALES, sayısal ve sözel olarak iki bölümden oluşacak. Bu değişiklikler dışında ALES sözel ve ALES sayısal puan hesaplamalarında değişiklik yapılmadı ancak ALES eşit ağırlık puanı hesaplamasında sözel ve sayısal testlerin ağırlıklarının yüzde 50 olması kararlaştırıldı.

Son dakika... Bingöl'de korkutan depremGelen son dakika haberine göre; Bingöl'de deprem meydana geldi. Saat 12.37'de meydana gelen depremin büyüklüğü 4.1 olarak açıklandı. Bingöl'ün Sancaklı ilçesindeki depremin derinliği ise 1.6 km olarak açıklandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber