Geri Dön

ALES başvuruları için son gün!

26 Eylül’de başlayan ALES başvuruları bugün sona eriyor. Adaylar ÖSYM aday işlemleri sisteminden başvurularını yaptıktan sonra sınav ücretini ödeyerek başvurularını tamamlayacak. ALES ücreti nasıl ödenecek?

ALES başvuruları için son gün!

26 Eylül - 4 Ekim olarak belirlenen ALES başvuru sürecinde sona gelindi. Başvuru süresi içinde başvuru yapmayan adaylar, geç başvuru gününde başvuru yapabilecek. ALES için yapılan son değişiklikler, 19 Kasım’da yapılacak olan ALES için de geçerli olacak.Değişiklikler kapsamında ALES puanı geçerlilik süresi 5 yıla çıkarıldı. Sınav soru ve sayıları azaltıldı. ALES hesaplama işlemlerinde de değişiklik yapıldı.

ALES BAŞVURUSU İÇİN TIKLAYINIZ!

ALES SINAV GİRİŞ YERLERİ HAKKINDA DETAYLAR İÇİN TIKLAYINIZ!

Yukarıda verilen linkler bilgilendirme amaçlıdır.

ALES BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

ALES başvuru işlemleri, ÖSYM aday işlemleri sisteminden gerçekleştirilir. Sisteme aday şifresi ve T.C. kimlik numarası ile girilerek başvuru işlemi tamamlanabilir. Sınav için sistemden başvuru yapan ancak sınav ücretini ödemeyen adayların başvuruları da geçersiz olarak sayılır. Adayların aday işlemleri sisteminden başvuru yapabilmesi için, sistemde yer alan fotoğraflarının güncel olması yani son 50 ay içerisinde çekilmiş olması gereklidir. Fotoğrafı güncel olmayan adaylar, ÖSYM başvuru merkezlerinden 5 Türk Lirası karşılığında hem fotoğraflarını güncelletebilirler hem de sınav başvurusu yapabilirler.

ALES GEÇ BAŞVURU NE ZAMAN YAPILACAK?

ALES için 4 Ekim’e kadar başvurusunu tamamlamayan adaylar, geç başvuru gününde sınav başvurusu yapabilirler. ÖSYM tarafından belirlenen geç başvuru günü 18 Ekim’dir. Bu gün içerisinde adaylar hem sistemden başvurularını yaparlar hem de sınav ücretini öderler. Geç başvuru gününün normal başvuru sürecinden farkı; adaylar 90 TL yerine 135 TL öderler ve sınava sadece Ankara’da girebilirler.

ALES’TE HANGİ DEĞİŞİKLİKLER YAPILDI?

ALES’te yapılan değişiklikler kapsamında; soru sayısı 160’tan 100’e, sınav süresi 180 dakikadan 150 dakikaya düşürüldü. ALES puanı geçerlilik süresi 3 yıldan 5 yıla çıkarıldı. ALES eşit ağırlık puanı hesaplamasında sayısal ve sözel testlerin ağırlıklarının yüzde 50 olması kararlaştırıldı. ALES sayısal ve ALES sözel puan hesaplama işlemlerinde ise değişiklik yapılmadı. Sözel-1, Sözel-2 ve Sayısal-1, Sayısal-2 olarak dört bölümden oluşan sınav sadece sözel ve sayısal olarak iki bölümden oluşacak.

ALES BAŞVURU ÜCRETİ

ALES sonbahar dönemi başvuru ücreti 90 Türk Lirası’dır. Sınav ücreti ÖSYM’nin ‘’Ödemeler’’ alanından ödenebilir. Bunun dışında sınav için diğer ödeme seçenekleri;

-Akbank tüm şubeleri, ATM’leri ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuru yapacak olanlar hariç)

- Albaraka Türk Katılım Bankası tüm şubeleri, ATM’leri ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuru yapacak olanlar hariç)

- Kuveyt Türk Katılım Bankası tüm şubeleri ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuru yapacak olanlar hariç)

- Halkbank tüm ATM’leri, şubeleri ve internet bankacılığı

- Türk Ekonomi Bankası tüm şubeleri ve internet bankacılığı

- Ziraat Bankası’nın sadece mobil bankacılık ve internet bankacılığı ödeme seçenekleri ile ödeyebilirler.

Kayseri'de altın ve bebek kıyafeti çalan kadın yakalandı!Kayseri'de girdikleri evlerden ziynet eşyası ve bebek kıyafetleri çaldığı tespit edilen bir kadın polis ekiplerince yakalandı. İkamette bulunan güvenlik kamerasını fark eden kadın, yakalanmamak için kamerayı kırdığı da tespit edildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber