Geri Dön

ALES başvuruları için son günler! ALES başvuru ücreti ne kadar?

ALES başvuruları devam ediyor. ÖSYM tarafından 26 Eylül tarihinde başlatılan ALES başvuruları için adaylar resmi site üzerinden başvurularını yapmaya devam ediyor. Peki ALES sonbahar dönemi başvuru ücreti ne kadar?

ALES başvuruları için son günler! ALES başvuru ücreti ne kadar?

ALES için ÖSYM tarafından verilen başvuru süresi, 4 Ekim’de sona eriyor. Belirlenen tarihe kadar adayların başvuru işlemlerini tamamlaması gerekiyor. 4 Ekim’e kadar başvurusunu yapmayan adaylar, geç başvuru gününde başvuru yapabilecek. Sınav için yapılan yeni değişiklikler, 19 Kasım’daki sınavdan itibaren uygulanacak.

ALES BAŞVURUSU İÇİN TIKLAYINIZ!

ALES SINAV GİRİŞ YERLERİ HAKKINDA DETAYLAR İÇİN TIKLAYINIZ!

Yukarıda verilen linkler bilgilendirme amaçlıdır.

ALES’TE YAPILAN DEĞİŞİKLİKLER

ALES puanı geçerlilik süresi 3 yıldan 5 yıla çıkarıldı. 180 dakika olan sınav süresi 150 dakikaya, 160 olan soru sayısı da 100’e düşürüldü. Sayısal-1, Sayısal-2 ve Sözel-1, Sözel-2 olarak dört kısımdan oluşan sınav, sadece sayısal ve sözel olarak iki kısımdan oluşacak. Puanlama hesaplama işlemlerinde ALES sözel ve ALES sayısal için değişiklik yapılmadı. ALES eşit ağırlık puan hesaplamasında ise sözel ve sayısal testlerin yüzde 50 oranında ağırlıklarının olması kararı verildi.

ALES BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

ALES başvuruları, ÖSYM’nin aday işlemleri sistemine aday şifresi ve T.C. kimlik numarası ile giriş yapılarak gerçekleştirilir. Adayların başvuru yapabilmeleri için sistemdeki fotoğraflarının güncel olması gereklidir. Son 50 ay içinde çekilen ve yüklenen fotoğraflar güncel olarak kabul edilir. Güncel olmayan adaylar, ÖSYM başvuru merkezlerinden güncelleme işlemi yapabilir.

ALES GEÇ BAŞVURU NE ZAMAN YAPILACAK?

4 Ekim’e kadar ALES başvuru yapmayan adaylar, geç başvuru günü olan 18 Ekim’de başvuru yapabilecek. Geç başvuru gününde adaylar, hem başvuru işlemlerini hem de ödeme işlemlerini aynı gün içerisinde gerçekleştirilecek. Diğer başvuru sürecinden farklı olarak bu günde başvuru yapan adaylar sınava sadece Ankara’da girebilecek ve sınav ücreti olarak 135 Türk Lirası ödeyecekler.

ALES BAŞVURU ÜCRETİ NASIL ÖDENİR?

ALES başvuru ücreti 90 Türk Lirası’dır. Sınava girecek adaylar ÖSYM’nin ‘’Ödemeler’’ alanını kullanabilir. Bunun dışında şu ödeme seçenekleri de kullanılabilir;

-Akbank tüm şubeleri, ATM’leri ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuru yapacak olanlar hariç)

- Albaraka Türk Katılım Bankası tüm şubeleri, ATM’leri ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuru yapacak olanlar hariç)

- Kuveyt Türk Katılım Bankası tüm şubeleri ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuru yapacak olanlar hariç)

- Halkbank tüm ATM’leri, şubeleri ve internet bankacılığı

- Türk Ekonomi Bankası tüm şubeleri ve internet bankacılığı

- Ziraat Bankası’nın sadece mobil bankacılık ve internet bankacılığı

MSB, son 24 saatte 17 teröristin etkisiz hale getirildiğini bildirdiMilli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan son dakika açıklamasında, son 24 saatte 17 teröristin etkisiz hale getirildiğini bildirdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber