Geri Dön
GündemALES sınav giriş yerleri belli oldu! (2017 ALES sınav giriş belgesi nasıl alınır?)

ALES sınav giriş yerleri belli oldu! (2017 ALES sınav giriş belgesi nasıl alınır?)

Öğrenci seçme ve yerleştirme merkezi (ÖSYM) tarafından düzenlenen Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES-2017) ilkbahar dönemi giriş yerleri belli oldu. Sınava girecekler ALES sınav giriş belgesi nasıl alınır? sorusunun yanıtını arıyor. İşte o detaylar...

ALES sınav giriş yerleri belli oldu! (2017 ALES sınav giriş belgesi nasıl alınır?)

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES-2017) ilkbahar dönemi giriş belgeleri yayımlandı. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezinin (ÖSYM) internet sitesinde yer alan duyuruya göre, 7 Mayıs Pazar günü yapılacak ALES'e başvuran adayların, sınava girecekleri bina ve salonlara atanma işlemleri tamamlandı.

ALES SINAV GİRİŞ BELGELERİ

Adaylar, sınava alınacakları yer bilgisini gösteren giriş belgelerini, T.C. kimlik numaraları ve aday şifreleriyle "https://ais.osym.gov.tr" internet adresinden edinebilecek.

Sınav, saat 10.00'da başlayacak. Sınavın başlama saatinden 15 dakika önce adayların binalara alınma işlemleri tamamlanacak. Saat 09.45'ten sonra adaylar, sınav binalarına alınmayacak.

ALES SINAVINA KİMLER GİREBİLİR?

Yurt dışında lisans eğitimini bitirip ülkemizde akademik kariyerine başlamak amacıyla denklik başvurusu yapıp başvurusu kabul edilmiş kişiler, hali hazırda ülkemizde bir lisans eğitimi programına dahil ve bu programı başarıyla bitirebilecek durumda olan kişiler ve bir lisans eğitimi programından mezun olan kişiler, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin açıkladığı kanun hükmünde kararname uyarınca ALES’e girmeye hak kazanan kişilerdir. Bütün bu şartları sağlıyorsanız, ALES akademik kariyer içerisinde eğitim öğretim planlamacısı, öğretim görevlisi, okutman, uzman, araştırma görevlisi gibi kadrolara açıktan veya öğretim elemanı dışındaki kadrolara naklen atanabilmek için girilmesi zorunlu bir sınavdır.

ALES'İN BAŞVURU YOLLARI NEDİR VE SORU SİSTEMİ NASIL İŞLER?

Tek oturum olarak gerçekleştirilen ALES, üniversite rektörlüklerinin bulunduğu her şehirde ve Lefkoşa’da düzenleniyor. Dilediğiniz kadar girme şansına sahip olduğunuz ALES’e senede iki kez girebilir, daha yüksek olan puanınızla açık olan kadrolara başvurabilirsiniz. Test şeklinde oluşturulan sınavda Sınav içerik olarak Sayılsal-1, Sayısal-2, Sözel-1 ve Sözel-2 bölümleri bulunmaktadır. Bir Sayısal-1 sorusunun, sayısal alandan giren bir aday için ağırlık puanı 0.35 iken, bu sorunun sözel öğrencisi için ağırlık puanı 0.2 olduğu ALES’te 3 saat kadar bir süreniz var. Sözel alanda tercih yapacak olan adaylar için Sözel-1 ve Sözel-2, bölümü sayısal olan ve sayısal alanda tercih yapacak adaylar için Sayısal-1 ve Sayısal-2 testleri bulunmaktadır. Bütün bu aşamalardan sonra sınav tarihinden kısa bir süre sonra sınav sonuçları ÖSYM tarafından açıklanır.

ÖSYM merkezlerinden veya internet üzerinden başvurulabilecek sınavda, daha sonra ÖSYM resmi sitesi üzerinden başvuru sürecini takip edebilirsiniz. Sözel veya sayısal alanda gerçekleştireceğiniz sınava giriş yeriniz şehrinizin hangi bölgesini tercih ettiğinize göre değişkenlik gösterebilir, bu seçimi yaptıktan sonra ALES giriş yerinizi ÖSYM’nin resmi sitesinden öğrenebilirsiniz.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Yolcu seçerken yakalanan taksicilere ceza yağdıGaziosmanpaşa'da Türk yolcu AVM önüne taksi çağırdı. AVM önüne gelen taksici, turistleri görünce Türk yolcuları bırakıp Arap turistleri aldı. Aynı AVM önünde benzer görüntüler yaşandığını belirten taksi bekleyenler duruma tepki gösterdi. Bir yolcu, "Gideceğim yol 10 dakika ama değişim saati diyerek beni almadı. Bizden sonra da 10 kişi bindi" dedi. Yakınlardaki taksi durağının başkanı Salih Uzuntaş ise, "Burada bizim taksicilerin yanlış yapma lüksü yok. Burada kameralar var biz ceza veriyoruz. Yabancı taksicilerden sıkıntı çekiyoruz. Bu da bizim durağa mal oluyor" diye konuştu. Öte yandan Fatih'te taksi sürücülerine yönelik denetim yapıldı. Taksilere binen sivil trafik polisleri tarafından kurallara uymayan sürücüler tespit edildi.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler