Geri Dön
GündemALES sınavı ne zaman yapılacak? ALES geç başvuruları başladı mı?

ALES sınavı ne zaman yapılacak? ALES geç başvuruları başladı mı?

ALES sonbahar dönemi için başvurular 4 Ekim’de sona erdi. ÖSYM tarafından belirlenen tarihler arasında başvurusunu yapmayan adaylar geç başvuru gününde başvuru yapabilecek. ALES geç başvuru nasıl yapılır? Geç başvuru ücreti ne kadar?

ALES sınavı ne zaman yapılacak? ALES geç başvuruları başladı mı?

ALES başvuruları 26 Eylül ve 4 Ekim tarihleri arasında yapıldı. Bu tarihler arasında başvurusunu tamamlamayan adaylar için geç başvuru günü oluşturuldu. Adaylar geç başvuru gününde de sınav için başvuru yapabilecek. Geç başvuru günü 18 Ekim Çarşamba günüdür. Bu tarihte adaylar hem sınav başvurusu yapacak hem de sınav ücretini ödeyecek.

ALES BAŞVURUSU İÇİN TIKLAYINIZ!

ALES SINAV GİRİŞ YERLERİ HAKKINDA DETAYLAR İÇİN TIKLAYINIZ!

Yukarıda verilen linkler bilgilendirme amaçlıdır.

ALES GEÇ BAŞVURU İŞLEMLERİ

ALES geç başvuru işlemi, 18 Ekim’de yapılacak. Adaylar, aday şifreleri ve T.C. kimlik numaraları ile ÖSYM aday işlemleri sisteminden başvurularını yapabilecekler. ALES geç başvuru ücreti 135 Türk Lirası’dır. 18 Ekim’de sistemden başvuru yapanlar, sınav ücretlerini de ödeyerek başvurularını tamamlayacak. Sınav ücretini yatırmayan adayların başvuruları geçersiz sayılacak. Geç başvuru gününde başvuranlar sınava sadece Ankara’da girebilecekler. Sınav ücreti ÖSYM’nin ‘’Ödemeler’’ alanından kredi kartı/banka kartı ile ödenebilecek.

ALES’TE YAPILAN DEĞİŞİKLİKLER

ALES sonbahar dönemi için bazı değişiklikler yapıldı. Bu değişiklikler; sınavın soru sayısı 160’tan 100’e, sınavın süresi de 180 dakikadan 150 dakikaya düşürüldü. ALES puanı geçerlilik süresi 3 yıldan 5 yıla çıkartıldı. Sayısal-1, Sayısal-2 ve Sözel-1, Sözel-2 olarak dört bölümden oluşan ALES, sayısal ve sözel olarak iki bölümden oluşacak.
ALES sözel ve sayısal puan hesaplamalarında değişiklik yapılmadı. ALES eşit ağırlık puan hesaplamasında ise sayısal ve sözel test ağırlıklarının yüzde 50 olması kararı alındı. Yapılan değişikliklerin, gelen talepler ve eleştiriler doğrultusunda gerçekleştirildiği belirtildi.

ALES PUANI NEREDE KULLANILIR?

ALES puanı; yükseköğretim kurumlarında uzman, okutman, öğretim görevlisi, araştırma görevlisi, çevirici, eğitim ve öğretim planlamacısı kadrolarında açıktan atamalarda kullanılır. Öğretim görevlisi dışında kalan kadrolarda naklen atamlar için de kullanılabilir. Bunlar dışında; lisansüstü eğitime giriş ve yurt dışı lisans eğitimlerinde de ALES puanı gerekir.

ALES TEST İÇERİKLERİ

ALES sayısal testi; matematiksel işlemler, matematiksel işlemlerden yararlanma, problemler ve geometri gibi başlıklar altındaki soruları içerir. Adayların sıralama, çözümleme, yorumlama, analiz etme ve mantıksal akıl yürütme gibi ileri düşünme becerilerinin ölçülmesi amaçlanır.

ALES sözel testi; sözcükte, cümlede ve parçada anlam; kesin yargıya ulaşma, parçada anlam bütünlüğü sağlama; cümle ve metin tamamlama başlıkları altındaki soruları içerir.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
İsmet Uçma'ya veda! Cumhurbaşkanı Erdoğan da cenaze törenine katıldıHayatını kaybeden AK Partili vekil İsmet Uçma son yolculuğuna uğurlandı. Cenaze törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katıldı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler