Geri Dön
GündemALES sonuçları ne zaman açıklanacak? ALES /3 geç başvuru tarihi

ALES sonuçları ne zaman açıklanacak? ALES /3 geç başvuru tarihi

ALES/2 sonuçları için heyecan dorukta. Sınava katılan binlerce öğrenci büyük bir merakla Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı sonuçlarının açıklanmasını bekliyor. Peki ALES/2 sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte bu sorunun ayrıntıları ve ALES /3 geç başvuru tarihi...

ALES sonuçları ne zaman açıklanacak? ALES /3 geç başvuru tarihi

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı sonuçları için heyecan dorukta. 30 Eylül 2018'de yapılan ALES/2 sınavına katılan adaylar merakla araştırıyor. ÖSYM tarafından uygulanan ALES sınavının sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte ÖSYM'nin sınav takviminde yer alan o tarih...

ALES/3 NE ZAMAN YAPILACAK?

ALES/3 sınav tarihi ise 18 Kasım 2018 olarak belirlendi.

ALES/2 SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı sonuçlarının açıklanacağı tarih, ÖSYM'nin sınav takviminden duyuruldu. ALES sınavı sonuçları, 25 Ekim 2018 tarihinde sınava katılan adayların erişimine açılacak. Peki ALES sonuçları açıklandığında, sınav sonuçları nereden öğrenilir?

ALES SONUÇLARI NEREDEN ÖĞRENİLİR?

Adaylar sınav sonuçlarını, T.C. Kimlik/Y.U. Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden, mobil uygulamalarından öğrenebileceklerdir.

ALES/3 GEÇ BAŞVURU NE ZAMAN YAPILACAK?

18 Kasım'da gerçekleştirilecek olan ALES/3 geç başvurusu için adaylar 10 Ekim tarihinde başvurularını yapabilecek. ALES geç başvuru işlemleri 10 Ekim'de ais.ösym.gov.tr adresi üzerinden adayların TC kimlik numarası ve şifre bilgilerini girmesi ile gerçekleştirilebilecek. Adaylar İnternet Bankacılığı sayesinde ÖSYM sitesi üzerinden başvuru ücretlerini ödeyebilecek.

DEĞERLENDİRME

Çoktan seçmeli sorulardan oluşan testlerin uygulandığı bu sınavın cevap kâğıtları ÖSYM’de optik okuyucu ile okunacak ve bilgisayar ortamında değerlendirilecektir. Adayların her testteki sorulara verdikleri doğru ve yanlış cevaplar ayrı ayrı toplanacak, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar elde edilecektir. Her test için sınavı geçerli tüm adayların ham puanlarının ortalaması ve standart sapması ayrı ayrı hesaplanarak adayların ham puanları, ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlara dönüştürülecektir. Böylece her aday için Sayısal ve Sözel Standart Puanlar (SP) hesaplanacaktır. Bu standart puanlar kullanılarak her aday için sayısal ağırlıklı, sözel ağırlıklı ve eşit ağırlıklı olmak üzere 3 ağırlıklı puan (AP) hesaplanacaktır. Ağırlıklı puanların hesaplanmasında testlerin ağırlıkları aşağıdaki gibi olacaktır:

ALES sonuçları ne zaman açıklanacak ALES /3 geç başvuru tarihi

Sınavdan sonra ÖSYM Başkanlığı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılacaktır.

Ağırlıklı puanlar hesaplandıktan sonra bu puanlar, aşağıdaki formül kullanılarak 100 üzerinden puanlara dönüştürülecektir.


Sakarya'da şişe ve bıçaklı kavgaSakarya'nın Sapanca ilçesinde, takside tartıştıktan sonra araçtan inen 2 kişi bıçak ve bira şişesi ile birbirine saldırdı. Yaralanan 2 kişi hastaneye kaldırılırken, kavga anı ise güvenlik kamerasına yansıdı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet