Gündem Almanya Cumhurbaşkanı'ndan Türkiye açıklaması! "Türkler ülkemizin inşasına yardımcı oldu"

Almanya Cumhurbaşkanı'ndan Türkiye açıklaması! "Türkler ülkemizin inşasına yardımcı oldu"

22.04.2024 - 19:48 | Son Güncellenme:

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile bir araya gelen Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier'den Türkiye açıklaması. Steinmeier "Türkler ülkemizin inşasına yardımcı oldu" dedi.

Almanya Cumhurbaşkanından Türkiye açıklaması Türkler ülkemizin inşasına yardımcı oldu

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile bir araya gelen Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, Fatih'teki Sirkeci Tren Garı'ndaki Demiryolu Müzesi ve 'Gurbette Hasret' sergisini ziyaret etti. Ziyaretin ardından konuşan Steinmeier, "Bu tren istasyonu, iki ülke arasındaki yakın bağı simgelemektedir. Alman mimar August Jachmund tarafından tasarlanan gar, Doğu ile Batı'yı birbirine bağlayan Orient Express'in son durağıydı" dedi.

Haberin Devamı

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, 63 yıl önce Almanya'ya iş gücü göçünün başladığı yer olan Fatih'teki Sirkeci Tren Garı'nda İBB başkanı Ekrem İmamoğlu ve İstanbul Valisi Davut Gül ile Demiryolu Müzesi'ni ve Almanya'ya Türk işçilerin göçü temalı 'Gurbette Hasret' sergisini ziyaret etti. Ziyaretin ardından konuşan Steinmeier, pek çok hikayenin bu tren istasyonunda başladığını belirterek, "Bugün ülkemizde yaklaşık 3 milyon Türk kökenli insan yaşıyor ve toplumumuzu şekillendirmeye ve biçimlendirmeye yardımcı oluyor. Ülkemizin inşasına yardımcı oldular, ülkemizi güçlü kıldılar ve toplumumuzun kalbinde yer aldılar. Türkiye'ye gerçekleştirdiğim bu seyahatte bize eşlik eden konuklar buna örnek oldu. Bu tren istasyonu, iki ülke arasındaki yakın bağı simgelemektedir. Alman mimar August Jachmund tarafından tasarlanan gar, Doğu ile Batı'yı birbirine bağlayan Orient Express'in son durağıydı" diye konuştu.

Haberin Devamı

 

Almanya Cumhurbaşkanından Türkiye açıklaması Türkler ülkemizin inşasına yardımcı oldu

“GÖÇMENLERİN HİKAYELERİ HEM TÜRK HEM ALMAN TARİHİNİN BİR PARÇASI"

Almanların 1930'larda yeni başkent Ankara'nın tasarımına ve inşasına destek olduğunu anlatan Steinmeier, 1960'lardan itibaren genç Federal Almanya'nın ekonomisinin kurulmasına yardım edenlerin de Türkiye'den gelen misafir işçiler olduğunu söyledi. Steinmeier, “Almanya'da bizler, bir ay sonra Federal Cumhuriyetimizin 75. doğum gününü kutlarken bunu; Türk-Alman göçmenlerin milyonlarca hikayesinin tarihimizin bir parçası olduğu bilinciyle yapacağız. Bu nedenle Federal Anayasa'nın yıl dönümünden önce Türkiye'yi bir kez daha ziyaret etmiş olmam benim için önemliydi. Onlar, göçmen geçmişi olan insanlar değiller. Almanya, göçmen geçmişi olan bir ülke. Onların hikayeleri hem Türk tarihinin hem de Alman tarihinin bir parçası. Onlar, bizi biz yapan şeylerin bir parçası. Türkiye ve Almanya'nın özel ve yoğun ilişkileri özellikle kriz durumlarında ortaya çıkıyor. Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Almanya’da büyük dayanışma sağlandı. Türkiye’ye yardım malzemeleri gönderildi. Yarın da Gaziantep'in deprem bölgesini ziyaret ederek felaket mağdurları ve yardım görevlileriyle bir araya geleceğiz “dedi.

Haberin Devamı

“YOLCULUĞUMUZA SİRKECİ TREN İSTASYONU'NDAN BAŞLAMAMIZ TESADÜF DEĞİL"

Steinmeier, "Buraya geleli çok olmadı ama şimdiden şunu söyleyebilirim. Buraya Alman olarak gelen herkes açık kollarla karşılanıyor. Bu, sadece Türk misafirperverliğinden kaynaklanmıyor. Esas olarak günlük yaşamın her yerinde hissedebileceğiniz yakın insani bağlardan kaynaklanıyor. Her yıl Türkiye'ye gelen 5 milyon Alman turistin bu bağların ne kadar yakın olduğunu gösteriyor. Dolayısıyla bugün yolculuğumuza Sirkeci Tren İstasyonu'ndan başlamamız tesadüf değil"

Almanya Cumhurbaşkanından Türkiye açıklaması Türkler ülkemizin inşasına yardımcı oldu

ALMANYA CUMHURBAŞKANI STEİNMEİER İSTANBUL'DA DÖNER KESTİ

Ömer ÇETİNASLAN - Burak KESKİNCİ/İSTANBUL, (DHA) - ALMANYA Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, Alman Büyükelçiliği'ne ait Tarabya rezidansında döner keserek davetlilere ikram etti. Steinmeir'in ardından İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da döner kesti.

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, bugün gerçekleşen Türkiye ziyaretinde Alman Büyükelçiliği'ne ait Tarabya rezidansında bir davete katıldı.

Haberin Devamı

Steinmeier'e, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, İstanbul Valisi Davut Gül, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve davetliler eşlik etti.

STEİNMEİER ALMANYA'DAN GETİRİLEN DÖNERİ KESTİ

Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier, kendisine ziyaretinde eşlik eden Berlin'de döner dükkanı işleten Arif Keleş'in Almanya'da hazırlayıp getirdiği döneri kesti. Kendi kestiği dönerden yiyen Steinmeier'in ardından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da döner kesti. İmamoğlu, döner keserken Arif Keleş'ten bilgiler aldı. Daha sonra kesilen döner, davetlilere dağıtıldı.