Geri Dön
GündemAlper Taşdelen kimdir?

Alper Taşdelen kimdir?

Alper Taşdelen, 31 Mart Yerel Seçimlerinde kesin olmayan sonuçlara göre CHP Çankaya Belediye Başkanı oldu. 1974 yılında Ankara’da doğan Taşdelen, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu. Peki halen Çankaya Belediye Başkanlığı görevini yürüten Alper Taşdelen kimdir?

Alper Taşdelen kimdir?

Alper Taşdelen, 31 Mart Yerel Seçimlerinde kesin olmayan sonuçlara göre CHP Çankaya Belediye Başkanı oldu 1974’de dünyaya gelen Taşdelen, Ankara Üniversitesi’ni bitirdi. Peki Alper Taşdelen kimdir?

ALPER TAŞDELEN KİMDİR?

1974 yılında Ankara Çankaya’da doğdu.

Çankaya İlkokulu ve TED Ankara Koleji’ni bitirdi. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu. ABD’de Columbia Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler dalında yüksek lisans yaptı. Aynı zamanda Columbia Üniversitesi Ortadoğu Enstitüsü’nü tamamlayarak “Ortadoğu Uzmanlığı”nı aldı.

New York eski Belediye Başkanı David Dinkins’tan “Çağdaş Belediyecilik ve Kent Yönetimi” dersi alarak, ders tezini “Kent Kalkınmasında Çağdaş Belediyeciliğin Rolü” konusunda yazdı.

1996’da Sosyalist Enternasyonel’in 20. Kongresi’ne “en genç delege” olarak Erdal İnönü ve Deniz Baykal ile birlikte CHP delegesi olarak katıldı.

Kanal D’de diplomasi ve siyaset muhabiri olarak iki yıl “gazetecilik” yaptı.

Başbakan Bülent Ecevit’in kurduğu 57. Hükümet Dönemi’nde “Başbakan Müşavirliği” görevini üstlendi.

Ardından özel sektöre geçti ve on yıl çalıştığı “Petrol O?si A.Ş.”de en son “Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı” görevini yürüttü.

CHP 15. Olağanüstü Kurultayı’nda Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Parti Meclisi Bilim ve Kültür Platformu Listesi”nde yer aldı.

2011 Genel Seçimleri’nde “CHP Ankara 2. Bölge Milletvekili Adayı” olarak seçimlere katıldı.

30 Mart 2014 Yerel Seçimlerinde CHP adayı olarak % 65 oyla Çankaya Belediye Başkanı seçildi.

Dış politika, siyaset ve yerel yönetimler alanlarında gazete ve dergilerde yayınlanmış çok sayıda makalesi bulunmaktadır.

Alper Taşdelen evli ve iki çocuk babasıdır.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Motosikletli polis ekibi ile otomobil ile çarpıştıAdana'da, otomobil ile çarpışan motosikletli sivil trafik polisi ekibinden 1'i ağır 2 polis yaralandı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler