Gündem Altın Portakal'da FETÖ skandalı! Gençlik ve Spor Bakanlığı festivalden desteği çekti

Altın Portakal'da FETÖ skandalı! Gençlik ve Spor Bakanlığı festivalden desteği çekti

29.09.2023 - 15:45 | Son Güncellenme:

Gençlik ve Spor Bakanlığı, 60'ıncısı düzenlenecek olan Antalya Altın Portakal Film Festivali'ne verilen desteğin çekildiğini duyurdu.

Altın Portakalda FETÖ skandalı Gençlik ve Spor Bakanlığı festivalden desteği çekti

Gençlik ve Spor Bakanlığı, bu yıl 60'ıncısı düzenlenecek Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin açılış ve kapanıştaki ödül törenlerinin yapıldığı Antalya Spor Salonu'nun festivale tahsisini iptal etti.

Haberin Devamı

Bakanlıktan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; Türk sinemasının alanındaki en önemli etkinliklerinden biri olan ve 60'ıncısının düzenlenme süreci devam eden Antalya Altın Portakal Film Festivali'ne Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak Antalya Spor Salonumuz tahsis edilmişti.

Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde, belgesel yarışması bölümünde 'Kanun Hükmü' adlı belgeselde mağduriyet algısı üzerinden FETÖ terör örgütü propagandası yapılması nedeniyle Antalya Altın Portakal Film Festivali'nden desteğimizi çekmiş bulunmaktayız.

Belgeselde FETÖ Terör örgütü propagandası yapılmasına vesile olunması nedeniyle, tahsisi yapılan salonun tahsisi iptal edilmiştir.

Bakanlığımız, aziz milletimizin 15 Temmuz'da verdiği destansı mücadelenin itibarsızlaştırılması, sanatın provokasyon unsuru olarak kullanılması çabasının bir parçası olmayacaktır.

Haberin Devamı

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI DA ÇEKİLME KARARI ALMIŞTI

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Bakanlığın Altın Portakal Film Festivali'nden çekilme kararı ile ilgili açıklama yapmıştı.

Bakan Ersoy açıklamasında, 'Altın Portakal Film Festivali'ne kısaca değinmek istiyorum. Bu konuyla ilgili en başından beri Bakanlığımızın tavrı çok net. Bakanlık olarak kültür ve sanatın her daim destekçisiyiz ancak sanatın gücü kullanılarak terör örgütü propagandası yapılmasına, sanatın provokasyon unsuru olarak kullanılmasına da son derece karşıyız. Konuyla ilgili detaylı açıklamayı Bakanlığımız zaten kamuoyuna yaptı' demişti.

BAKANLIK: SON DERECE ÜZÜCÜ

Filmin geri alınmasının açıklanmasının ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı yaptığı açıklamayla festivalden çekildiklerini duyurmuştu. Bakanlıktan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verilmişti; Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye’nin kültürel ve sanat değerlerinin korunması, geliştirilmesi ve güçlendirilmesi vizyonuyla çalışmaktadır.

Bu vizyon çerçevesinde ülkemizde ve yurt dışında gerçekleştirilen yüzlerce kültür sanat etkinliğine destek vermektedir. Türk sinemasının alanındaki en önemli etkinliklerinden biri olan ve 60’ıncısının düzenlenme süreci devam eden Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde, belgesel yarışması bölümünde “Kanun Hükmü” adlı belgesel yer almaktadır.

Haberin Devamı

Böylesi önemli bir festivalde, sanatın gücü kullanılarak mağduriyet algısı üzerinden FETÖ terör örgütü propagandası yapılmasına vesile olunması son derece üzücüdür.

Bakanlığımız, aziz milletimizin 15 Temmuz’da verdiği destansı mücadelesinin itibarsızlaştırılması, sanatın provokasyon unsuru olarak kullanılması çabasının bir parçası olmayacaktır. Bu sebeple Antalya Altın Portakal Film Festivali’nden çekilmiş bulunuyoruz.