Geri Dön

‘Amaç ev içerisindeki toplanmaları önlemek’

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın son Bilim Kurulu toplantısının ardından “Bilim Kurulumuzun, ‘evlerde 10 kişiyi geçmemek’ şeklinde aile içi temasın azaltılması tavsiyesi oldu” açıklamasının arka planı ve kalabalık ailelerin durumu merak konusu oldu.

‘Amaç ev içerisindeki toplanmaları önlemek’
AYKUT YILMAZ Ankara

Bilim Kurulu üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, konuya ilişkin Milliyet’e yaptığı açıklamada, tavsiye kararının amacının ev içi toplanmaların önüne geçmek olduğunu söyledi. Kayıpmaz, şunları kaydetti:

“Sonbahar, kış aylarında havaların soğumasıyla birlikte insanlar kapalı mekanlarda daha fazla vakit geçirmeye başlayacak. Kötü havalandırma ve kalabalık da kapalı alanlarda virüsün yayılmasına elverişli bir ortam haline gelebilir. Bundan dolayı önümüzdeki süreçte zorunluluklar dışında evlerin içerisinde doğum günü kutlaması, kız isteme merasimi, söz, nişan, başsağlığı, mevlit, aile yemeği gibi toplu etkinliklerden de kaçınmakta büyük yarar var. Aynı evde bulunacak kişi sayısı da misafirlerle birlikte 10’u geçmemeli.”

Bilim Kurulu’nun verdiği tavsiye kararının “10’un üzerindeki hanelerde, aile fertlerinin bir kısmı başka evde kalmalı” gibi algılanmaması gerektiğini belirten Kayıpmaz, “Burada amaç ev içi toplanmaların önüne geçmek. Doğum günü kutlaması ve nişan gibi... Hane halkı 10 kişinin üzerinde ise bu aileler bu dönemde misafir kabul etmemeli” diye konuştu.

"İnsanların kanını emiyorlar" e postası 11 tefeciyi tutuklattı!Adana’da tefecilerin ağına düşen bir vatandaş isimsiz olarak “Adana’da tefeci şebekesi var insanların kanını emiyorlar, donlarına kadar alıyorlar” diyerek polise e-posta gönderince yapılan takip soncunda vatandaşa yüzde 20'ye varana kadar faizle para veren 12 zanlı yakalandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber