Geri Dön

Anne-oğuldan iyilik mutfağı

İstanbul Samatya’da oturan Suzan Öcal (76) ile oğlu Viktor Öcal, salgın döneminde birşey yapma ihtiyacı duydu.

Anne-oğuldan iyilik mutfağı
ÇİĞDEM YILMAZ İstanbul

Sağlık çalışanları için yemek yapmaya karar veren anne-oğul, evlerinin mutfaklarında yaptıkları yemekleri İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ndeki sağlık çalışanlarına götürmeye başladı. İki aydır sağlık çalışanlarına ve ihtiyaç sahiplerine yemek servis eden anne ile oğluna mahalle sakinleri ve yakınları da destek oluyor.

‘Huzurlu oluyorum’

Her gün sağlık çalışanları için yiyecek hazırlayan Suzan Öcal: “İnsanların hayatını kaybetmesi nedeniyle önce doktorlara kızdım. Oğlum, doktorların çalıştığını ama benim bir şey yapmadığımı söyledi. Düşününce, oğlumun haklı olduğunu anladım. Bu konuşmanın üzerine kalkıp doktorlar için kete yaptım ve oğlumla hastaneye gönderdim. Bu sürekli hale geldi. Her gün oğlumla bir şeyler hazırlıyoruz. Kızım ve damadım da yardım ediyor. Sağlık çalışanlara bir şeyler yapıp göndermek beni mutlu ediyor, huzurlu oluyorum.”

‘Paylaştıkça büyüdü’

Viktor Öcal:
“Cerrahpaşa’da çok yakın dostlarım var. İki aya yakın bir süredir hastaneye bir şeyler hazırlayıp götürüyoruz. Kız kardeşimin önerisiyle hazırlanan yiyecekleri sosyal medyadan paylaştık. Gören arkadaşlarımdan da yardım etmek için talep geldi. Onlar da evlerinde hazırladıkları yiyecekleri bize teslim ediyor. Bizimle başlasa da, bizim dışımızda birçok kişi bu yardıma destek oluyor. Birçok tanığımız da borçları olanların bakkal defterlerini satın aldı. Güvendiğimiz bakkallara gidip borçlu olanları öğreniyoruz ve veresiye defterlerini kapatıyoruz.”

Bilim Kurulu Üyesi yanıtladı! "Böcek ve sinekten insana corona virüs geçer mi?"Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Pınar Okyay, “Aslında dışkıda bu virüsün bazı RNA’sı dediğimiz bazı genetik materyalin bazı izleri saptanmıştı. O yüzden özellikle karasinekler bazı dışkılara konuyor ve oradan bizlere ulaşabilir mi diye hep tartışıldı. Ama bilinen şey şu; zaten böyle bir bulaş yolu yok, damlacık enfeksiyonu değil bu yol. Aslında dışkıda kalan canlı virüs değil, sadece orada virüsün bir parçası” dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber