Geri Dön
GündemAntalya'ya 29 yıl sonra kar yağdı

Antalya'ya 29 yıl sonra kar yağdı

Antalya’da kayıtlı zamanların en yüksek kar kalınlığı 7 Ocak 1993 tarihinde beş santim olarak ölçülmüştü.

DHA/İHA - Meteorolojiden sabaha karşı karın yağacağı haberini alan Antalyalılar gece uyumadı. Kent merkezine aileleriyle birlikte inenler, yağışla birlikte büyük sevinç yaşadı. Antalyalılar kent merkezine 29 yıl aradan sonra lapa lapa yağan karın keyfini çıkardı.

İlk kez kar gördü

29 yıl önce kar yağdığında ilkokula giden bir öğrenci olduğunu anlatan Esma Yılmaz, “O zaman ilkokul birinci sınıf öğrencisiydim. Şimdi yeniden görmek nasip oldu. Çocuklarımla birlikte kar yağışını seyretmek için hiç uyumadık” diye konuştu.

Daha önce hiç kar görmediğini anlatan Mehmet Emin Korkmaz ise, “Kar görmek için sabah erkenden uyandım. Çok heyecanlıyım” ifadelerini kullandı.

35 yıl sonra kar sürprizi

Soğuk hava ve kar yağışı Muğla’nın Ortaca ilçesinde de etkili oldu. Sabah işe gitmek için uyanan vatandaşlar kar sürprizi ile uyandı. İlçede son olarak 35 yıl önce bu denli kar yağışı meydana geldiği belirtilirken, vatandaşlar yıllar sonra meydana gelen kar yağışının fotoğrafını çekti, kardan adam yaparak beyaz örtünün keyfini çıkardı. Marmaris’te kar yağışı ile beyaza büründü.

8 saat sonra ulaşım

Muğla kent merkezine kar yağdı. Menteşe’den Datça, Marmaris, Köyceğiz, Ortaca, Dalaman ve Fethiye’ye ulaşımın sağlandığı tek karayolu olan Muğla-Antalya kara yolu yoğun kar yağışı nedeniyle saat 03.00’da ulaşıma kapandı. Ekiplerin yoğun çalışması sonucu yol saat 11.00’da tekrar ulaşıma açıldı.

Antalyaya 29 yıl sonra kar yağdı

Bodrum’a beyaz örtü

Bodrum’da kar yağışı, kentin birçok noktasında etkili oldu. Yüksek kesimler beyaz örtüyle kaplanırken, vatandaşlar karın keyfini çıkardı.

İzmir’de deniz taştı

Meteoroloji 2.Bölge Müdürlüğü, önceki gün İzmir ve çevresi için fırtına uyarısı yapmıştı. Uyarının ardından İzmir’de beklenen fırtına akşam saatlerinden itibaren etkisini gösterdi. Saatteki hızı 90 kilometreye kadar çıkan rüzgar nedeniyle gece saatlerinde ise Konak ilçesi Mustafa Kemal Sahil Bulvarı’nda denizde taşkınlar meydana geldi.

Pamukkale karla kaplandı

Denizli’de önceki gün gece saatlerinde başlayan ve etkisini giderek artıran kar yağışı başta yüksek kesimler olmak üzere şehir merkezini de beyaza bürüdü. Kent merkezinde kar kalınlığı 20 santimetreyi aşarken, Pamukkale travertenleri de karla kaplandı.

Davul zurnalı kar kutlaması

Mersin’in Silifke ilçesine yedi yıl aradan sonra ilk defa kar yağdı. Uzun aradan sonra ilk defa kar yağışını gören bazı vatandaşlar davul çaldırıp göbek attı.