Geri Dön
GündemAÖL kayıt yenileme nasıl yapılır, ücreti ne kadar, kaç TL 2022? AÖL3.dönem kayıt yenileme ne zamana kadar sürecek?

AÖL kayıt yenileme nasıl yapılır, ücreti ne kadar, kaç TL 2022? AÖL3.dönem kayıt yenileme ne zamana kadar sürecek?

AÖL kayıt yenileme detayları açık lise öğrencilerinin gündeminde bulunuyor. AÖL 3.dönem kayıt yenileme ayrıntıları belli oldu. Peki AÖL kayıt yenileme işlemleri nasıl yapılır, ücreti ne kadar 2022? AÖL kayıt yenileme ne zaman?

AÖL kayıt yenileme nasıl yapılır, ücreti ne kadar, kaç TL 2022? AÖL3.dönem kayıt yenileme ne zamana kadar sürecek?

AÖL 3.dönem kayıt yenileme işlemleri ile ilgili duyuru yapıldı. Duyuruda AÖL kayıt yenileme tarihleri yer aldı. Açık lise öğrencileri, AÖL kayıt yenileme tarihleri ve ücretlerini merak ediyorlar. Peki AÖL 3.dönem kayıt yenileme ne zaman? AÖL kayı yenileme ücreti ne kadar?

AÖL KAYIT YENİLEME NE ZAMAN VE NASIL YAPILIR?

AÖL 3.dönem kayıt yenileme işlemleri 11 Nisan tarihinden itibaren 29 Nisan mesai bitimine kadar devam edecek.

Öğrencilik durumu “ Silik, Donuk veya Aktif ” olan öğrencilerden kayıt yenileme sınav ücretini anlaşmalı bankalara yatırmış öğrencilerden kayıt yenileme işlemleri sistem tarafından otomatik olarak yapılacaktır. Ancak kayıt yenileme ücretini anlaşmalı bankalara yatırdığı halde bir iş günü geçtikten sonra halen kayıt yenileme işlemi yapılmamış öğrencilerin kayıt yenileme işlemini yaptırmak için halk eğitimi merkezi müdürlüğüne müracaat ederek kayıt yenileme işlemini yaptırması gerekmektedir.

Otomatik kayıt yenileme işlemi için ilan edilen kayıt yenileme tarihleri arasında her gün mesai bitiminden sonra Açık Öğretim Lisesi Bilgi Yönetim Sistemi çalıştırılacaktır. Sistemin çalıştırıldığı saate kadar kayıt yenileme ücretini anlaşmalı bankalara yatıran öğrencilerin öğrencilik durumları sistem üzerinden “Aktif” yapılarak kayıt yenileme işlemi tamamlanacaktır.

Sınav ücreti muafiyeti olanların (mahkeme tedbiri, şehit yakını, gazi vb.) halk eğitimi merkezi müdürlüklerine müracaat ederek öğrencilik durumunu “Aktif” yaptırıp kayıt yenileme işlemlerini tamamlatmaları gerekmektedir. Kayıt yenileme işlemi tamamlanan öğrencilerin öğrenci numarası ve şifrelerini kullanarak sisteme giriş yapıp ilan edilen kayıt yenileme tarihleri arasında sınavına girecekleri dersleri seçmeleri ve diğer bilgilerini güncellemeleri gerekmektedir.

AÖL KAYIT YENİLEME SINAV BEDELİ NEDİR?

2022 yılında bir dönem için kayıt yenileme sınav ücret olarak 50 TL ve halk eğitim merkezi okul aile birliği hesabına; 5 TL olarak belirlenmiştir.
50 TL Açık Öğretim Lisesi Kayıt Yenileme Sınav Ücreti olarak anlaşmalı bankalara
yatırılacak.

Kayıt yenileme işlemleri Açık Öğretim Lisesi Bilgi Yönetim Sistemi tarafından otomatik olarak yapılmaktadır. Ancak kayıt yenileme işlemini halk eğitimi merkezi müdürlüğüne yaptıran öğrencilerin halk eğitimi merkezi müdürlüğünce makbuz karşılığında veya banka hesap
numarasına yatırtarak 5 TL kayıt yenileme sınav ücreti alacaktır.

ÖğrencileriN ikinci bir defa sınav ücreti ödememesi için bulunulan dönem adına ödenmiş olan 5 TL kayıt yenileme Sınav Ücreti
makbuzunu mutlaka saklamaları ve yanlarında bulundurmaları gerekmektedir.

Öğrenci, T.C. Kimlik Numarası beyan ederek T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Halk Bankası ve Türkiye Vakıflar Bankasının bankamatiklerine (ATM) veya Türkiye Vakıflar Bankası şubelerine giderek ya da ilgili bankaların internet bankacılıkları üzerinden “MEB Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğü” hesabına 50 TL ödeyecek ve dekontu muhafaza edecektir. (T.C. vatandaşı olmayan öğrenci adayları ise İl Göç İdaresi Müdürlüklerinden alacakları yabancı kimlik numarası ile anlaşmalı bankalara müracaat
edeceklerdir.)